W samorządach

Jak trwoga to do… organizacji pozarządowych

Ponad 70 proc. organizacji pozarządowych w Polsce deklaruje współpracę finansową z samorządami. To byłoby dużo, gdyby nie fakt, że na tę współpracę samorządy przeznaczają zaledwie ułamek swoich budżetów.

Zlecanie zadań jest podstawową formą współpracy pomiędzy samorządem a organizacjami pozarządowymi. Warto zaznaczyć, jak istotne jest tu sformułowanie „współpraca”. Samorząd bowiem nie tylko finansuje działania, ale angażuje organizacje pozarządowe do rozwiązywania konkretnych problemów lub zaspokajania potrzeb lokalnych społeczności.

 

Schronisko bez ochrony dla zwierząt

Potencjał drzemiący w lokalnych społecznościach to także zaangażowanie pasjonatów w ważne dla nich działania. Trzy lata temu w Słupsku samorząd zdecydował się na likwidację schroniska dla zwierząt i w wyniku konkursu przekazał prowadzenie placówki organizacji pozarządowej. Na podjęcie takiej decyzji z całą pewnością miała wpływ informacja dotycząca problemów i nieprawidłowości, które występowały w schronisku. To właśnie pasjonaci skupieni przy organizacjach zajmujących się obroną praw zwierząt zaalarmowali o konieczności zmian. Po zweryfikowaniu zarzutów podjęto decyzje o przekazaniu prowadzenia schroniska Ogólnopolskiemu Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami Animals.

 

– Szkoda tylko, że musiało dojść do tragedii, aby ludzie wreszcie zrozumieli, że prowadzenie schroniska to nie tylko biznes – mówi pani Anna, mieszkanka Słupska.

 

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Podaj Łapę” w Słupsku – większe efekty za mniejsze pieniądze

Przekazanie schroniska organizacji pozarządowej zmniejszyło koszty utrzymania po stronie miasta o ok. 130 tys. złotych, przy jednoczesnym zwiększeniu efektów i jakości pracy. Po trzech latach działalności stowarzyszenie socjalizuje agresywne z pozoru zwierzęta, zakłada chipy, odrobacza, szczepi i prowadzi zabiegi sterylizacji oraz kastracji, a także wychodzi poza standardową działalność, m.in. zaprowadzając podopiecznych do „salonu piękności” dla psów. Przekłada się to bezpośrednio na możliwość adopcji.

 

– Zdarzają się miesiące, że do adopcji oddajemy więcej psów i kotów niż trafia do naszego schroniska. To świetny wynik – mówi Anna Strąk ze OTOZ Animals, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Podaj Łapę” w Słupsku.

 

Taki wynik to efekt zaangażowania ludzi z pasją, dla których misja stowarzyszenia jest czymś więcej niż tylko pracą. Przekazywanie zadań publicznych organizacjom pozarządowym wydaje się nie tylko opłacalne ekonomicznie, ale przede wszystkim społecznie.

 

Innowacje w zlecaniu zadań

– Powierzenie określonych zadań organizacjom pozarządowym pozwala administracji skorzystać z pogłębionej wiedzy, jaką lokalni działacze skupieni przy tych organizacjach posiadają na temat problemów w danej społeczności – mówi Marta Makuch, prezeska Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku.

 

Całościowe i kompleksowe podejście do zlecania zadań ujęte zostało w innowacyjnym Modelu Kontraktowania Usług Społecznych, który powstał w ramach realizowanego przez Centrum Inicjatyw Obywatelskich w partnerstwie z gminą miastem Ustka i Uniwersytetem Warszawskim projektu PI „Od partnerstwa do kooperacji”.

 

– Szczegółowo opisany proces zlecania zadań zawarty w modelu pozwala na przeprowadzenie zmiany w kontrolowanych warunkach. Wskazuje, jak to zrobić i daje czas na przygotowanie się samorządom i organizacjom – dodaje Grażyna Bolewska, koordynatorka projektu „Od partnerstwa do kooperacji”.

 

Model w postaci interaktywnego kreatora dostępny jest na stronie www.zlecaniezadan.pl

 

 

TAGI: dobre praktyki, polityka spoleczna,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane