W samorządach

Jacek Sutryk nowym prezesem Związku Miast Polskich

Z jakim planem na najbliższą kadencję rozpoczyna swoją pracę jako prezes związku?

– Katalog spraw do ponownej regulacji jest dziś bardzo długi – mówi nowy szef Związku Miast Polskich, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – Tym, co jest dziś najważniejsze i na czym skupiamy się, także razem z koleżankami i kolegami z innych korporacji samorządowych, i co jest przedmiotem prac także Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, jest stabilizowanie finansów polskiego samorządu.

Podkreśla, że przewidywalność budżetów samorządowych jest niezbędna do tego, by projektować przyszłość miast. Wśród innych najważniejszych zadań na nową kadencję wymienia m.in wykorzystanie środków z KPO i odwrócenie rozwiązań, które centralizowały decydowanie o codziennych sprawach mieszkańców miast. Nowy prezes ZMP identyfikuje również zagrożenia dla samorządów, a także zapowiada, w jaki sposób zamierza przewodzić największej organizacji samorządowej w Polsce.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie Wrocławia Jacek Sutryk pisze: „Głosami blisko 200 delegatów zostałem wybrany na nowego prezesa Związku Miast Polskich. To niezwykłe wyróżnienie dla mnie, ale przede wszystkim dla Wrocławia, a także ogromne zobowiązanie i wyzwanie, któremu będę chciał się z całą mocą poświęcić. Bardzo dziękuję wszystkim członkom ZMP za zaufanie. Obiecuję, że razem z Wami i dla Was będę tworzył warunki do harmonijnej współpracy i rozwoju, będę wyznaczać nowe kierunki działań dla 360 polskich miast – członków Związku Miast Polskich, a także dbał o te dotychczasowe, rozpoczęte już procesy. Dziękuję również poprzedniemu zarządowi związku, który przez ostatnie kilka lat z powodzeniem i dużą rozwagą kierował jego pracami. Wasze doświadczenie jest niezwykle cenne i chętnie będę z niego korzystał”.

Jacka Sutryka na prezesa ZMP wybrali delegaci, którzy przyjechali do Warszawy na Zgromadzenie Ogólne ZMP. Uzyskał poparcie 195 osób, przeciw niemu głosowało 8 delegatów, a 7 wstrzymało się od głosu. Zastąpił na stanowisku Zygmunta Frankiewicza.

W nr 13 „Wspólnoty” zamieścimy rozmowę z odchodzącym prezesem, którą przeprowadził red. naczelny Janusz Król.

Fot. UM Wrocław

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane