W samorządach

Grabiec: Metropolia to forma współpracy, a nie nowy konkurent dla samorządów

Wiceszef resortu administracji i cyfryzacji przekonywał samorządowców do korzyści płynących z ustawy metropolitalnej.

Jan Grabiec spotkał się z samorządowcami w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. – Metropolia to forma współpracy samorządów, a nie nowa jednostka konkurująca z nimi. Ustawa o związkach metropolitalnych uwzględnia wszystkie wnioski samorządów. Taka współpraca gmin i powiatów, w zakresie tworzenia metropolii, to nowa forma organizacyjna, wspólne wykonywanie pewnych zadań, wspólny transport publiczny, system taryfowo-biletowy czy zagospodarowanie przestrzenne –mówił Grabiec.

 

Zgodnie  z ustawą związek metropolitalny będzie tworzony przez radę ministrów w drodze rozporządzenia, przy spełnieniu określonych przesłanek: związek może zostać utworzony na obszarze zamieszkanym przez co najmniej 500 tys. mieszkańców, a w jego skład wchodzi miasto na prawach powiatu, będące siedzibą wojewody lub sejmiku województwa. Utworzenie związku może nastąpić z inicjatywy rady ministrów lub na wniosek rady gminy. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku wydanie rozporządzenia będzie wymagało pozytywnej opinii rad: co najmniej 70 proc. gmin, co najmniej 70 proc. miast na prawach powiatu, co najmniej 50 proc. powiatów.

 

Podczas spotkania z przedstawicielami samorządów przybliżone zostały założenia ustawy, znaczenie dla budowania nowoczesnych systemów transportu zbiorowego, zadania administracji rządowej w procedurze tworzenia metropolii warszawskiej, zasady ustalenia przebiegu granicy (delimitacji) obszaru metropolitalnego Warszawy oraz wyzwania związane z integracją systemu transportu publicznego. – Związki metropolitalne ułatwią ścisłą współpracę dużych miast z okolicznymi gminami. Mniejsze miejscowości staną się równorzędnym partnerem dla większych, m.in. w kwestii tworzenia wspólnego systemu komunikacji – powiedział wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

 

Nowa regulacja została podpisana przez Prezydenta RP 27 października 2015 r. z terminem wejścia w życie 1 stycznia 2016 r.

TAGI: dobre praktyki, polityka miejska, mac, ministerstwo administracji i cyfryzacji, ustawa,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane