W samorządach

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia – nazwa długa i trudna do wymówienia

Prezydent Katowic Marcin Krupa podał oficjalną nazwę dla śląskiego związku metropolitalnego.

Ma ona pojawić się w uchwale, przyjętej przez radnych Katowic (to miasto ma wiodącą rolę w tworzeniu nowej struktury), w sprawie złożenia wniosku o utworzenie związku metropolitalnego.  W projekcie uchwały była mowa o Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii „Silesia”, w skrócie Metropolia Silesia. Nazwa była w ostatnim czasie przedmiotem wielu kontrowersji. Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński zagroził wręcz, że jeśli pojawi się w niej hasło „Silesia”, to jego miasto do nowo tworzonego związku nie przystąpi. Ostatecznie prezydent Katowic Marcin Krupa Nazwa poinformował, że nazwa to sprawa drugorzędna, ale by nie zaogniać sporu wykreślona zostanie z wniosku.

 

– W przedstawionym przez nas projekcie uchwały zawierającym nazwę Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia „Silesia” pojawia się słowo „Silesia” oraz nazwa skrótowa ″Metropolia Silesia″. Wprowadzenie tych nazw było wynikiem licznych rozmów i konsultacji, m.in. z naukowcami z Uniwersytetu Śląskiego zaangażowanymi w opracowanie wniosku metropolitalnego oraz specjalistami od marketingu, którzy podkreślali, że chcąc zaznaczyć swoją obecność na rynku europejskim powinniśmy mieć prostą, krótką nazwę – napisał prezydent Krupa w specjalnym oświadczeniu. – Ostatnio wszyscy usłyszeliśmy, że dla prezydenta jednej z gmin warunkiem zaporowym wejścia do metropolii jest usunięcie słowa „Silesia” z nazwy metropolii. Była to dla mnie przykra wiadomość, tym bardziej, że w pozostałych 40 gminach mających utworzyć związek metropolitalny rady miasta zadeklarowały bezwarunkową chęć wejścia do metropolii”.

 

Dziś, czyli w poniedziałek 29 maja, w Katowicach odbędzie się specjalna sesja rady miasta poświęcona przyjęciu wniosku o utworzenie metropolii. Mają na niej pojawić się wojewoda oraz marszałek woj. śląskiego, a także prezydenci, burmistrzowie i wójtowie pozostałych 40 gmin, mających tworzyć związek metropolitalny. Katowice mają być siedzibą metropolii, w tym mieście swoją siedzibę będą mieć władze zarządzające związkiem gmin. Metropolia powinna powstać 1 lipca 2017 r., a zacząć działać 1 stycznia 2018 r.

TAGI: dobre praktyki, finanse samorządowe, gospodarka, marszałek, prezydent miasta, polityka miejska,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane