W samorządach

Gdańsk propaguje picie w szkołach wody prosto z kranu

W sumie 112 zdrojów, a 70 tylko w tym roku. To efekt programu „Zdroje w Gdańskich szkołach”, który od 3 lat Saur Neptun Gdańsk realizuje wspólnie z miastem Gdańsk.

Gdańsk jest polskim liderem w propagowaniu picia wody prosto z kranu na terenie placówek oświatowych. Tak dużym osiągnięciem w tej materii nie może się jeszcze pochwalić żadne inne polskie miasto!

 

Rok 2015 jest rekordowy pod względem liczby poidełek zainstalowanych na terenie placówek oświatowych. Tylko w tym roku przybyło ich 70, podczas gdy rok wcześniej były to 22 urządzenia, a w pierwszym roku programu 20.

 

– Gdańska kranówka w 100 procentach spełnia normy jakościowe – jest zdrowa i bezpieczna, dlatego z pełnym przekonaniem promujemy picie wody z kranu. Efekt ten osiągnęliśmy dzięki naszym wieloletnim ogromnym inwestycjom, które polegały na zwiększeniu udziału zasobów głębinowych w systemie zaopatrzenia w wodę oraz budowie sieci wodociągowych w nowych dzielnicach Gdańska. Udało się zmodernizować istniejące ujęcia wody głębinowej, wybudowano nowe ujęcia i stacje uzdatniania wody – podkreśla Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej. – Dzięki tym działaniom woda w Gdańsku ma wysokie walory zdrowotne, bogata jest w wapń i magnez, a więc pierwiastki istotne w budowie kości i komórek. Do jej spożywania postanowiliśmy więc przekonać młode pokolenia gdańszczan, i co cieszy niezmiernie, z powodzeniem. Nasz pomysł się świetnie się przyjął.


– Możemy już chyba mówić o modzie na picie wody ze zdrojów, a coraz więcej placówek które mają już jedno urządzenie, puka do nas pytając, czy możemy zamontować kolejne – mówi Serge Bosca, prezes Saur Neptun Gdańsk. – O tak zwany know how pytają nas także inne miasta, które naszym wzorem rozpoczynają dopiero montaż zdrojów na terenie szkół. Można więc śmiało powiedzieć, że z pioniera, staliśmy się liderem.

Podobne projekty, według gdańskiego wzoru, realizują Łódź, Bydgoszcz, Kraków i Warszawa czy Szczecin.


– Źródełka montujemy po uprzednim przeprowadzeniu kompleksowych badań wody wewnątrz budynku. Finansujemy zakup urządzeń, ich montaż, a także badania wody w każdym miejscu. Dodatkowo przez cały rok oferujemy szkołom bezpłatny serwis urządzeń, co jest dla nich bardzo ważne, bo zdroje cieszą się wśród uczniów dużą popularnością – zaznacza Serge Bosca, prezes SNG SA.


Akcji towarzyszy hasło „Zdrowy napój źródło życia. Woda z kranu wprost do picia!”. Zdroje montuje się najczęściej w pobliżu sal gimnastycznych, bo właśnie po zajęciach w-f dzieci i młodzieży najbardziej chce się pić.

– Sama jestem świadkiem, kiedy po lekcji w-f ustawia się do poidełka kolejka spragnionych uczniów – podkreśla Jolanta Wyderka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 60, gdzie zdrój jest wykorzystywany od 1 września. – Uważam, że program jest potrzebny i trafiony. A nasze dzieci mają świadomość, że gaszenie pragnienia wodą jest bezpieczne, bo woda płynąca z kranu jest czysta i zdrowa.

TAGI: dobre praktyki, polityka miejska, oświata, szkoła,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane