W samorządach

Dwudziestolecie Forum Sekretarzy Gmin i Powiatów woj. śląskiego

Sekretarz powinien być niezależnym politycznie dyrektorem urzędu. Niestety ostatnio obserwujemy tendencję do upolityczniania jego roli – przekonywali zebrani z okazji XX-lecia Forum Sekretarzy Gmin i Powiatów woj. Śląskiego.

Jubileusz  XX–lecia Forum Sekretarzy Gmin i Powiatów Województwa Śląskiego z udziałem ok. 80 sekretarzy (czyli 75 proc. członków Forum) miał miejsce 16 -17 listopada 2015 roku w Brennej. Czy 20 lat działalności Forum Sekretarzy to dużo, czy mało? – W moim przekonaniu, to jak na działania grupy branżowej samorządu bardzo dużo. W dodatku Forum Sekretarzy Gmin i Powiatów Województwa Śląskiego to nadal grupa działająca bardzo prężnie, z ochota i zaangażowaniem – uważa Bogumiła Guja, dyrektor Samorządowego Centrum Doradczo – Konsultacyjnego i Stowarzyszenia Wspierania Samorządności – Mikołów, przy którym działa Forum.

 

Powód wydaje się prosty – przekonuje Guja. Ogrom zadań i ogrom odpowiedzialności spoczywającej na sekretarzach w różnych sferach działalności  samorządowej i wynikająca stąd ciągła potrzeba dzielenia się uwagami, dyskusji i naprawy tego, co inni przeoczyli. Jubileusz był nie tylko powodem do świętowania, ale i do dyskusji i wymiany doświadczeń. Dwudniowe obrady dotyczyły m.in. zagrożeń związanych z nowoczesnymi  narzędziami komunikacji w pracy urzędu, pochylono się nad wchodzącymi w życie w 2016 roku zmianami w prawie pracy, oraz kwestii funkcjonowania urzędu pod nieobecność wójta, burmistrza. Podsumowująca debata dotyczyła 20 lat zmian w uprawnieniach, zadaniach i roli sekretarza w urzędzie gminy/powiatu. Dyskusja  toczyła się z udziałem profesorów prawa administracyjnego i samorządowego, Dyrektora Nadzoru Prawnego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Prezesa Katowickiego RIO oraz  byłych sekretarzy, którzy obecnie zajmują stanowiska wójtów, burmistrzów czy starostów.

 

Smutną refleksją było niewielkie realizowanie postulatów sekretarzy zgłaszanych przez 20-lat działania. Powołanie sekretarza zmieniono w tym czasie na umowę o pracę , co okazało się szkodą dla funkcji. Dookreślono zakres spraw, które powierza się sekretarzowi, ale na pełnienie funkcji „dyrektora urzędu” jeszcze trzeba zaczekać. – Ostatnio nasilił się problem upolityczniania roli sekretarza. Zamiast dostrzec w nim umiejętności organizacyjne, komunikacyjne  i procesowe – relacjonuje Bogumiła Guja tezy postawione przez byłych Prezesów Śląskiego Forum Sekretarzy Stanisława Garncarza, obecnie Dyrektor Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach oraz Adam Małysza, zasłużonego sekretarza. Zaproszony na uroczystość sekretarz (tajemnik) Opawy Tomas Elis, uhonorowany przez władze odznaką dla najwybitniejszego sekretarza w kraju, opowiedział zebranym o prerogatywach sekretarza w Czechach, które – jak się okazało są znacznie większe – a o jego odwołaniu z funkcji decyduje dyrektor urzędu krajowego, na warunkach określonych w ustawie.

 

Sekretarze zwrócili też uwagę na ciągle oczekiwaną kwestię uproszczenie procedur prawnych.  Zdaniem profesora Grzegorza Łaszczycy usprawnienia mogłyby dotyczyć czynności techniczno-procesowych – czyli – doręczania, udostępniania akt, prowadzenia metryczki. Jest już przygotowany projekt nowego kodeksu, który zakłada wprowadzenie postępowania uproszczonego – lecz musimy jeszcze na niego zaczekać.

 

 

Źródło: Notatka Bogumiły Gui, dyrektor Samorządowego Centrum Doradczo – Konsultacyjnego i Stowarzyszenia Wspierania Samorządności.

TAGI: urzędnicy,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane