W samorządach

Cyberataki nie dotyczą mnie, mojej gminy, mojego urzędu. Nic bardziej mylnego

Wyciek poufnych danych, przerwa w działaniu urzędu, problemy z dostępem do usług – to najczęstsze efekty ataków hakerskich na jednostki samorządu terytorialnego i inne instytucje. Skutki takich ataków dotyczą nie tylko pracowników urzędów, ale także samych mieszkańców, których dane osobowe mogą zostać skradzione. Czy to może przytrafić się w moim urzędzie? Jak chronić się przed takimi zagrożeniami?

Skala i rodzaje ataków

Działania cyberprzestępców to realne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców i stabilności usług publicznych, a samorządy to idealny cel ich ataków. Dlaczego? Bo przetwarzają  dużą ilość danych, które przydają się przestępcom do kradzieży tożsamości czy oszustw finansowych. Zarządzają też lokalną infrastrukturą, a więc skutki ataku mogą  utrudnić codzienne funkcjonowanie. Straty poniesione w wyniku zaniedbań czy słabych zabezpieczeń mogą być bardzo dotkliwe i wielokrotnie przewyższać koszt odpowiedniej ochrony. Każdego roku wiele urzędów, jednostek samorządu terytorialnego i innych instytucji pada ofiarą ataków hakerów. Najczęściej celem jest kradzież danych osobowych mieszkańców, które mogą obejmować m.in. numery dowodów osobistych czy kont bankowych. Czasami cyberataki skupiają się jednak po prostu na utrudnieniu dostępu do usług. Wg Check Point Research w 2023 roku liczba ataków na polski sektor użyteczności publicznej wzrosła (od stycznia 2022 roku) o blisko 500 proc. - z 643 do 3459 tygodniowo.

Najbardziej popularne  rodzaje ataków to m.in. DDoS (z ang. Distributed Denial of Service) – (ograniczenie dostępu do systemu przez „zasypanie” go zapytaniami), ransomware (wymuszanie okupu za przywrócenie usług, może być łączone z DDoS) czy phishing (wyłudzanie prywatnych, poufnych danych jak PESEL, czy numer karty kredytowej, mejlem lub SMS-em m.in. przez podawanie się za znane osoby bądź instytucje). Efekty obejmują m.in. ryzyko kradzieży tożsamości mieszkańców, straty finansowe (niekiedy liczone w milionach) oraz utratę zaufania do urzędu. Wg najnowszego Raportu CERT Orange Polska

cert.orange.pl/wp-content/uploads/2024/04/Raport_CERT_Orange_Polska_2023.pdf, socjotechnika wciąż pozostaje wiodącą metodą wyłudzeń.  

Cyberataki mogą dotknąć bardzo różnych instytucji, bez względu na ich lokalizację czy ilość obsługiwanych danych. Paraliż komunikacji miejskiej, kampania phishingowa, w ramach której skradziono 11 mln złotych od gmin i miast w całym kraju, czy atak typu ransomware na system biletów miejskich – według NASK to tylko niektóre z akcji wymierzonych w polskie samorządy, jakie miały miejsce w minionym roku. Szacuje się, że w 2023 roku cyberataki kosztowały świat 8 bilionów dolarów. Liczba ta wzrośnie do 10,5 biliona w 2025. Wg raportu IBM Cost of Data Breach średni cyberatak związany z naruszeniem danych to straty rzędu 4,45 milionów dolarów.

Pomoc dla samorządów

Zabezpieczenie przed atakami hakerskimi powinno być  priorytetem dla każdej jednostki samorządu terytorialnego i dla każdego urzędu. Chodzi o dobro mieszkańców i reputację urzędu. Swoje wsparcie w postaci profesjonalnych rozwiązań bezpieczeństwa  oferuje Orange Polska www.orange.pl/duze-firmy/cyberbezpieczny-samorzad . Wśród proponowanych usług są m.in. Orange Network Security, ochrona przed atakami DDoS Orange Internet Protection czy wykrywanie prób kradzieży danych SOC Lite.

 

Jak chronić samorząd przed cyberatakami

Orange zaprasza też na cykl wydarzeń specjalnych poświęconych cyberbezpieczeństwu w jednostkach samorządowych.

Pierwsze spotkanie już 15 maja 10:00 – 14:00

ANDERSIA HOTEL

pl. Władysława Andersa 3,

61-894 Poznań

Rejestracja na spotkania - kliknij

 

Zobacz jak Orange Polska wspiera cyfrową transformację polskich miast i gmin:

youtu.be/k2ZbRQSKnEk

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane