W samorządach

Chińskie ostrzeżenie - Światowy Dzień Miast

Czy rozrastanie się miast to szansa czy zagrożenie dla ludzkości? Na te pytanie starają się odpowiedzieć goście pierwszych ogólnoświatowych obchodów święta miejskich samorządów, które odbywają się chińskim Szanghaju. Obchody to wynik zeszłorocznej rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

W tym roku 31 października po raz pierwszy obchodzony był Światowy Dzień Miast. 27 grudnia 2013 r. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję 68/239 ustanawiającą dzień 31 października ŚDM i będącą implementacją wyników konferencji Narodów Zjednoczonych o ludzkich osiedlach [Habitat II] i wzmocnieniem programu Narodów Zjednoczonych UN-Habitat. Rezolucja została ogłoszona 5 lutego bieżącego roku. (poniżej link do pełnego tekstu rezolucji)


Przyjmując tę rezolucję Zgromadzenie Ogólne ONZ ukoronowało wieloletnie wysiłki programu Habitat, a także licznych konferencji i inicjatyw międzynarodowych, aby nadać problematyce miejskiej znaczącą rangę. Z nadzieją, że Światowy Dzień Miast będzie wielką promocją globalnych wyzwań urbanizacji Zgromadzenie wezwało państwa członkowskie, organizacje międzynarodowe do podnoszenia świadomości dotyczącej problematyki miejskiej, zrównoważonego rozwoju miast i obszarów osiedlenia jak również warunków zamieszkania ludności w miastach i miasteczkach na całym świecie. Hasłem Światowego Dnia Miast jest „Lepsze miasto, lepsze życie“.


Organizatorzy święta zauważają, że proces urbanizacji jest nieunikniony i niekoniecznie musi oznaczać drogę do lepszego świata. Miasta nie mogą być postrzegane tylko jako motory wzrostu gospodarczego muszą też być liderami pozytywnej transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju. Z tego powodu na urbanizację trzeba patrzeć w krytyczny sposób i przeciwdziałać negatywnym trendom takim jak segregacja, nierówności i degradacja środowiska naturalnego.


W Polsce problematyka miejska także zyskuje na znaczeniu. Przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju Polityka Miejska jest pierwszą jaskółką, że władze centralne jakby zaczynały dostrzegać problemy miast. Daleko jednak do prawdziwych działań i skutecznego wsparcia. Póki co nasze miasta się wyludniają i w coraz większym stopniu degradują. To akurat trend odwrotny od dominującego dziś na świecie. Tej niekorzystnej tendencji nie zmienią zaklęcia z rządowych dokumentów. Potrzebne jest realne działanie zarówno w zakresie regulacji prawnych jak i uruchomienia odpowiedniego fiansowania. Inaczej nasze miasta nie będą się rozwijały w sposób zrównoważony ani nie będą motorami wzrostu.  

TAGI: dobre praktyki,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane