W samorządach

Broniarz ponownie wybrany na prezesa ZNP

Był zresztą jedynym kandydatem.

Sławomir Broniarz został ponownie wybrany na prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego przez 41. Krajowy Zjazd Delegatów ZNP. Będzie to jego piąta kadencja na tym stanowisku. W głosowaniu wzięło udział 276 delegatów, 274 poparło kandydaturę.

 

Sławomir Broniarz ma 56 lat, jest absolwentem Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego, a także podyplomowych studiów z historii oraz marketingu i zarządzenia. Uczył w szkole historii, był dyrektorem szkoły podstawowej, następnie dyrektorem Zespołu Szkół Zawodowych w Skierniewicach. Był prezesem gminnego oddziału ZNP, później okręgu wojewódzkiego związku. W latach 1994-1998 wiceprezes ZNP, od 1998 r. sprawuje funkcję prezesa.

 

Broniarz w swoim wystąpieniu na zjeździe delegatów ZNP podkreślał, że nie ma akceptacji związku dla propozycji, które noszą piętno antynauczycielskich, wprowadzają oszczędności kosztem pracowników i są działaniami hamującymi, pozornymi i demontującymi system oświaty.

 

– Minione cztery lata to czas obrony oświaty samorządowej, dobrej publicznej oświaty prowadzonej przez samorządy. Próba wprowadzenia do ustawy o systemie oświaty zapisu o możliwości przekazywania szkół przez samorządy innym podmiotom została zastopowana w wyniku spotkania prezydium zarządu głównego związku z premierem Donaldem Tuskiem. Broniliśmy i bronimy szkoły przed próbami prywatyzacji, przed przekazywaniem ich w ręce spółek tworzonych przez władze samorządowe i z ich udziałem – podkreślił Broniarz w wypowiedzi cytowanej przez PAP.

 

Skrytykował politykę edukacyjną MEN za „wrażenie chaosu i bylejakości”. – Wielokrotne związkowe propozycje zmian w zapisach prawa oświatowego były przez MEN odrzucane ze szkodą dla organizacji oświaty. Przykładem niech będzie propozycja powrotu do szkół stołówek i świetlic. Odrzucona przez MEN, by po porażce rządu w sprawie 6-latków wróciła, ale straconego czasu, zaufania rodziców nie udało się rządowi odzyskać – ocenił Broniarz. Podobnie było z pomysłem likwidacji bibliotek szkolnych. – Gdyby nie zdecydowana reakcja związku, wsparta przez organizacje pozarządowe, dziś w wielu gminach nie byłoby szkolnych bibliotek – dodał szef ZNP.

 

Kadencja władz i organów statutowych ZNP trwa 4 lata.

TAGI: nauczyciele, oświata, związki zawodowe,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane