W samorządach

Związek Miast Polskich apeluje do Prezydenta RP o zawetowanie Lex Czarnek 2.0

Nowelizacja prawa oświatowego nie tylko nie zawiera żadnych pozytywnych zmian, lecz przeciwnie, jeszcze tę sytuację pogarsza – pisze prezes ZMP Zygmunt Frankiewicz.

Frankiewicz zwraca uwagę, że po zawetowaniu przez prezydenta w marcu 2022 r. nowelizacji prawa oświatowego nieco zmodyfikowany projekt ponownie stał się przedmiotem prac legislacyjnych, ale tym razem jako projekt poselski. Ustawę uchwalono 4 listopada. Niedługo potem Senat podjął uchwałę o odrzuceniu ustawy, biorąc ponownie pod uwagę między innymi opinie prawników – konstytucjonalistów, Biura Legislacyjnego Senatu, a także organizacji samorządowych i społecznych. Jednak w nocy z 1 na 2 grudnia Sejm odrzucił senackie weto i ustawa trafiła do podpisu Prezydenta RP.

„Pragniemy zwrócić uwagę Pana Prezydenta, że w zakwestionowanym przez Pana w marcu zakresie dotyczącym nadmiernej ingerencji w zadania własne jednostek samorządu terytorialnego ustawa nie tylko nie zawiera żadnych pozytywnych zmian, lecz przeciwnie – jeszcze tą sytuację pogarsza. Informowaliśmy o tym Sejm jeszcze przed uchwaleniem ustawy, powołując się na kluczowe fragmenty Pańskiego postanowienia z dnia 2 marca br. o odesłaniu ustawy do ponownego rozpat­rzenia” – pisze Zygmunt Frankiewicz. „Wobec zignorowania przez Sejm Pańskich argumentów i nieuwzględnienia stanowisk podmiotów uczestniczących w opiniowaniu nowego projektu, zwracam się do Pana Prezydenta o odmowę jej podpisania” – apeluje do Andrzeja Dudy prezes Związku Miast.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane