Prawo

Zaproszenie na konferencję Samorząd 3.0

Od kilku lat coraz śmielej mówi się i pisze o tym, że polski system samorządowy, budowany w okresie transformacji, zaczął napotykać na poważne problemy. Rozwiązania wymaga m.in. kwestia finansowania, struktur czy podziału terytorialnego. W odpowiedzi na te wyzwania, think tank Forum Od-nowa wraz z osobami współpracującymi przygotował raport, przedstawiający całościową wizję i odzwierciedlający ją model wspólnot.

Zawarte w dokumencie rekomendacje są systemowymi propozycjami, stanowiącymi integralny element modelu i odpowiedzią na szereg słabości samorządu. Raport zostanie zaprezentowany podczas konferencji „Samorząd 3.0”, która odbędzie się 20 listopada 2013 roku w godz. 10:00-14:00 w Krajowej Szkole Administracji Publicznej, przy ul. Wawelskiej 56.

 

Otworzy ją wystąpienie pracownika Kancelarii Prezydenta, przedstawiającego sposoby na zainteresowanie mieszkańców udziałem we wspólnocie oraz Ministra Administracji i Cyfryzacji, Michała Boniego, podejmującego temat „Jak wypracowywać i wdrażać zmiany w ustroju samorządów?”.

 Pierwszy panel

W trakcie pierwszego panelu dyskusyjnego o organach, strukturach i pracownikach samorządowych, zatytułowanego „Realne prawo do zarządzania w samorządzie z korzyścią dla obywateli”, zostaną podjęte kwestie zwiększenia odpowiedzialności radnych za zarządzanie, powiązania radnych z terytorium, przyznania praw samorządowych rzeczywistym członkom wspólnot, prawa samorządów do kształtowania własnych struktur, samorządu jako jednego pracodawcy, całości zasad zatrudniania pracowników w samorządach w jednej ustawie oraz stałego benchmarkingu samorządów z mniejszą rolą formalnego nadzoru. W gronie panelistów zasiądzie Grzegorz Dudzik (burmistrz Zielonki), dr Stanisław Faliński (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach), dr Janusz Król (Redaktor Naczelny „Wspólnoty”), dr Stanisław Mazur (Małopolska Szkoła Administracji Publicznej),  Magdalena Młochowska (Wiceminister Administracji i Cyfryzacji), Jan Pastwa (Dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej) i Henryk Wujec (Kancelaria Prezydenta), a funkcję moderatora przyjął Jacek Żakowski („Polityka”, Tok FM).

Druga sesja

Druga sesja poświęcona będzie tematowi finansowania zadań samorządowych i przyszłości podziału terytorialnego, a przebiegnie pod hasłem „Finanse lokalne: dla mieszkańców i dzięki mieszkańcom”. Dyskutanci będą zajmować się zagadnieniami poprawy podziału zadań pomiędzy samorządami, dochodów własnych wspólnot opartych o podatek od nieruchomości, lokalny PIT i uporządkowane opłaty, opłat nie przekraczających kosztów usługi, uproszczonych i motywujących do efektywności transferów, zadłużania się samorządów bez kosztów dla przyszłych pokoleń, zarządzania w obszarach metropolitalnych i łączenia gmin jako reakcji na problemy demograficzne. Zaproszenie do udziału w panelu potwierdził Rafał Antczak (Deloitte), dr Marcin Będzieszak (Uniwersytet Szczeciński), dr Marcin Murawski (Citibank), Barbara Sajnaj (Skarbnik Poznania) dr Marcin Święcicki (poseł, b. Prezydent Warszawy) i Adam Żelezik (Bank DnB NORD). Moderatorem będzie Jan Ordyński (TVP Info).

 

Na zakończenie konferencji wystąpi Minister Skarbu Państwa, Włodzimierz Karpiński, który przybliży kwestię „Przywództwo w samorządzie: menadżer czy lider społeczności lokalnej”.

http://www.wspolnota.org.pl/index.php?id=622

Konferencja „Samorząd 3.0” została objęta patronatem merytorycznym KSAP, wydawnictwa Wolters Kluwer i Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz patronatem medialnym PAP Samorządowego. Sponsorami są Bank DnB NORD i Deloitte. Skład raportu przygotuje To.Be Group, zaś organizatorem jest think tank Forum Od-nowa.  Wstęp wolny po uprzedniej rejestracji na stronie Forum Od nowa. Liczba miejsc jest ograniczona.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane