W samorządach Kultura

Zabytkowy ratusz wraca do miasta

W Chorzowie zachowało się kilka budynków, które albo wciąż pełnią, albo niegdyś pełniły funkcję siedziby władz miasta. Jeden z takich, okazałych gmachów, znajduje się w południowej dzielnicy miasta, która pierwotnie była wsią Hajduki, później została przemianowana na Hutę Bismarcka i Wielkie Hajduki, by wreszcie stać się Batorym. Ratusz wzniesiono w 1910 roku, w stylu neobarokowym. Zabytek przez ostatnie lata był w prywatnych rękach, teraz wraca do miasta.

Jak ogłosił chorzowski magistrat są dobre wieści w sprawie ratusza w Chorzowie Batorym. Po wielu latach starań miastu udało się przejąć zabytkowy obiekt przy ul. Ratuszowej. Przez prawie 20 lat gmach znajdował się rękach prywatnych.

 

– Dawny ratusz Hajduk Wielkich nie miał szczęścia do właścicieli. Kolejni inwestorzy nie interesowali się obiektem, brakowało im pieniędzy, a przede wszystkim pomysłu na to miejsce – przypomina prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. – Brak remontów miał fatalny wpływ na stan budynku. W ostatnich latach udało nam się wymóc na właścicielach jedynie remont dachu. Prace wykonano przy wsparciu finansowym miasta – dodaje prezydent.

 

Sytuacja zmieniła się w zeszłym roku, kiedy nowy właściciel zgodził się negocjacje z miastem w sprawie sprzedaży obiektu. Transakcję o wartości ponad 2 mln 700 tys. zł sfinalizowano pod koniec kwietnia 2018  roku.  – Kiedy przejęcie dawnego ratusza stawało się realne, natychmiast rozpoczęliśmy poszukiwanie wiarygodnego partnera. Szukaliśmy osoby, która ma nie tylko świetny pomysł, ale także doświadczenie w rewitalizacji obiektów i może nam pokazać konkretne efekty. Teraz dzierżawcą zabytkowego gmachu będzie fundacja Giesche – wyjaśnia prezydent Chorzowa.

 

–  Kiedy kilka lat temu przejmowaliśmy budynki Fabryki Porcelany, to wszystkie były w fatalnym stanie: bez prądu, wody i internetu. Dzięki ciężkiej pracy udało nam się zamienić to miejsce w kultowy adres, gdzie odbywają się spotkania, wydarzenia, a swoją siedzibę mają m. in. agencje kreatywne, galerie sztuki i showroomy. To rozwiązanie chcielibyśmy powtórzyć w ratuszu w Chorzowie Batorym – tłumaczy Rafał Wyszyński, prezes Fundacji Giesche.

Prezydent Chorzowa oraz prezes fundacji podpisali już list intencyjny dotyczący przyszłej współpracy. – Teraz przed nami kilka kroków formalnych, m.in. uzyskanie zgody Rady Miasta oraz podpisanie umowy dzierżawy – dodaje prezydent Chorzowa.

 

Historia ratusza

Neobarokowy gmach mieszczący się przy ul. Ratuszowej 3 w Chorzowie Batorym został wzniesiony w latach 1909-1911 jako siedziba naczelnika gminy Bismarckhütte. Po przyłączeniu tych terenów do II Rzeczypospolitej powrócono do historycznej nazwy Wielkie Hajduki, a sam gmach do 1939 r. stanowił siedzibę władz starostwa świętochłowickiego. Po 1948 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa. Wtedy swoją siedzibę znalazły tam kolejno Milicja Obywatelska, a następnie Policja. Od kilkunastu lat gmach pozostawał w rękach prywatnych.

TAGI: dobre praktyki, ochrona zabytków,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane