W samorządach

Za dwa tygodnie będą metropolie

W ekspresowym tempie trwają prace nad ustawą o związkach metropolitalnych. To całkowicie zmieniony projekt posłów Platformy Obywatelskiej z 2013 roku, pierwotnie noszący nazwę ustawy o powiecie metropolitalnym. Jak przekonuje Marek Wójcik, wiceminister administracji i cyfryzacji, który bierze udział w pracach komisji sejmowych, projekt ustawy mógłby być przyjęty przez sejm nawet już na początku sierpnia.

Projekt ustawy przeszedł już etap prac w podkomisji sejmowej. Teraz czekamy na sprawozdanie komisji, ale jak przekonywał uczestniczący w pracach sejmowych (z ramienia rządu) Marek Wójcik z MAiC jest duża determinacja, żeby projekt przyjąć jeszcze w sierpniu.

 

Zdaniem Marka Wójcika regulacje zawarte w aktualnym projekcie są zupełnie inne niż te, które pojawiły się w pierwszym projekcie o powiecie metropolitalnym. Jak informował Marek Wójcik projekt wymaga jeszcze dopracowania w kwestii finansowania związku metropolitalnego oraz część kwestii dotyczących prawa materialnego, głównie w obrębie planowania przestrzennego i transportu zbiorowego. 

 

– Nie ukrywam, że kibicuję temu projektowi – komentował Marek Wójcik, podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Strona samorządowa była oczywiście zainteresowana projektem, ale ze względu na kalendarz spotkań nie będzie już prawdopodobnie szans na dyskusję na posiedzeniu plenarnym KWRiST. 

 

Projekt przewiduje, że związek metropolitalny będzie formą współpracy gmin i powiatów (art. 1).  Będzie miał osobowość prawną i będzie wykonywał zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Tworzyć związek będzie Rada Ministrów, która ustali też jego nazwę oraz siedzibę władz. W art. 4 czytamy też, że  Związek metropolitalny może zostać utworzony jeżeli: 1) obejmuje on obszar zamieszkały przez co najmniej przez 500 000 mieszkańców; 2) w jego skład wchodzi miasto na prawach powiatu, będące siedzibą wojewody lub sejmiku województwa.

 

 

Przewidziano też procedurę dla woj. kujawsko-pomorskiego bowiem jeżeli w województwie, na obszarze którego ma zostać utworzony związek metropolitalny siedziby wojewody i sejmiku województwa są w różnych miastach na prawach powiatu, związek metropolitalny może zostać utworzony jeżeli w jego skład wchodzą obydwa te miasta. 

 

Wydanie rozporządzenia będzie wymagało konsultacji, oraz zgody co najmniej 50 proc. gmin i 70 proc. powiatów mających wejść w jego granice.

 

Art. 6.

1. Projekt rozporządzenia, o którym mowa w art. 4 ust. 1, wymaga:

1) zasięgnięcia opinii:

a) rad wszystkich zainteresowanych gmin i powiatów,

b) sejmiku województwa,

c) wojewody;

2) przeprowadzenia przez rady zainteresowanych gmin i powiatów konsultacji z mieszkańcami.

2. W przypadku niewyrażenia opinii, o której mowa w ust. 1 pkt 1, w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wystąpienia o opinię, wymóg zasięgnięcia opinii uznaje się za spełniony.

3. W przypadku nieprzeprowadzenia konsultacji, o których mowa w ust. 1 pkt 2, w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wystąpienia o przeprowadzenie konsul-tacji, wymóg przeprowadzenia konsultacji uznaje się za spełniony.

4. Wydanie rozporządzenia, o którym mowa w art. 4 ust. 1, wymaga pozytywnej opinii:

1) rad co najmniej 50% gmin;

2) rad co najmniej 70% miast na prawach powiatu;

3) rad co najmniej 50% powiatów.

 

 

Co ma należeć do zadań związku? W Art. 11. 1. Czytamy, że związek metropolitalny wykonuje zadania publiczne w zakresie:

1) kształtowania ładu przestrzennego;

2) rozwoju obszaru związku;

3) publicznego transportu zbiorowego na obszarze związku;

4) ustalania przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku;

5) zarządzania gospodarką odpadami na obszarze związku;

6) współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw;

7) promocji związku metropolitalnego.

 

Organami związku metropolitalnego mają być zgromadzenie związku metropolitalnego, oraz wybierany przez zgromadzenia zarząd. Zgromadzenie ma być organem stanowiącym i kontrolnym związku metropolitalnego. Jego kadencja potrwa 4 lata, licząc od dnia wyborów. W skład zgromadzenia ma wchodzić 15 radnych w związku liczącym do 1 000 000 mieszkańców i po 2 radnych na każde kolejne rozpoczęte 500 000 mieszkańców. W skład zarządu będzie wchodzić 3 członków. Członkostwa w zarządzie nie można łączyć z: członkostwem w organie jednostki samorządu terytorialnego; pełnieniem funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub ich zastępców;  wykonywaniem funkcji wojewody lub wicewojewody. Przewodniczący zarządu ma być wybierany bezwzględną większością głosów ustawowego składu zgromadzenia, w głosowaniu tajnym.  

 

Największy problem posłowie mają z finansami związku. W obecnym projekcie czytamy, że „Źródłami dochodów związków metropolitalnych są: 1) udział w podatku dochodowym od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze związku metropolitalnego; 2) dochody uzyskiwane przez metropolitalne jednostki budżetowe oraz wpłaty od metropolitalnych zakładów budżetowych; 3) dochody z majątku związku metropolitalnego; 4) spadki, zapisy i darowizny na rzecz związku metropolitalnego; 5) odsetki od pożyczek udzielanych przez związek metropolitalny, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej; 6) odsetki od nieterminowo przekazywanych należności stanowiących dochody związku metropolitalnego; 7) odsetki od środków finansowych gromadzonych na rachunkach bankowych związku metropolitalnego, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej; 8) dotacje z budżetu państwa; 9) dotacje z budżetów jednostek samorządu terytorialnego; 10) inne dochody należne związkowi metropolitalnemu na pod-stawie odrębnych przepisów.

 

Wysokość udziału związku metropolitalnego we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, od podatników tego podatku zamieszkałych na obszarze związku metropolitalnego wynosi 9 proc.

 

Projekt ustawy na stronach sejmowych: http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=15CE1C6894A530B4C1257C7600425E76

 

 

 

 

 

TAGI: projekt,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane