Jak wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich dostępne wybory to również dostępne lokale wyborcze – takie, które umożliwiają osobom z niepełnosprawnościami osobiste i tajne oddanie głosu. W czerwcowym apelu „Wybory Dostępne dla Wszystkich!” RPO i organizacje społeczne przypomniały, że w władze lokalne mają obowiązek przygotować lokale obwodowych komisji wyborczych dostosowane do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami zgodnie z kryteriami wskazanymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i odpowiednio wcześnie skontrolować ich dostępność, poinformować o lokalizacjach dostosowanych lokali. Ich obowiązkiem jest też zapewnienie dostępności nakładek do głosowania w alfabecie Braille’a.
Jak wskazano w Apelu władze lokalną mogę jednak zrobić zdecydowanie więcej, np. likwidować bariery w bezpośredniej okolicy lokali wyborczych - upewnić się, że nie będzie prac remontowych, dopilnować, by w dniu głosowania była otwarta szeroka brama itp. Mogą również zadbać o dostępność pozostałych lokali wyborczych (innych niż te, które gminy wskazały jako dostępne dla osób z niepełnosprawnościami) oraz zadbać o sprawną i godną obsługę osób z niepełnosprawnościami podczas głosowania.
Ponadto w Apelu wskazano, że administracja wyborcza powinna podczas szkoleń członkiń i członków obwodowych komisji wyborczych:
- uwzględniać szerzej tematykę potrzeb wyborców z różnymi niepełnosprawnościami;
- wskazać właściwe sposoby komunikowania się z osobami z niepełnosprawnościami, które przyjdą na głosowanie;
- zwrócić szczególną uwagę na warunki, jakie musi spełniać lokal dostosowany do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami;
- informować o tym, w jaki sposób kontrolować dostosowanie lokalu wyborczego do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami;
- informować o tym, jak podjąć skuteczną interwencję w razie stwierdzenia niedostosowania.
- Społeczni obserwatorzy wyborów oraz mężowie zaufania powinni zwracać uwagę na kwestię dostępności lokali wyborczych.