W samorządach

Wrocław: Od 1 lipca nawet 5000 zł kary za palenie w kopciuchu

Za kilka tygodni wejdą w życie nowe przepisy uchwały antysmogowej. Władze miasta przypominają o groźbie mandatów i zachęcają do składania wniosków o dotację na wymianę pieca.

– Kontrolujemy, informujemy, ale także karzemy, gdyż problem spalania odpadów i nieprzestrzegania przepisów uchwały antysmogowej nadal występuje – informuje Waldemar Forysiak, zastępca komendanta Straży Miejskiej Wrocławia. – W takich sytuacjach grozi mandat do 500 zł albo grzywna do 5 tys. zł.

Od 1 lipca 2024 r. nie będzie można użytkować pieców bezklasowych i najniższych klas, a strażnicy miejscy będą kontrolować, czy dany piec jest odpowiedniej klasy i może pozostawać w użytku.

We Wrocławiu od kilku lat realizowana jest akcja „Zmień piec”. Zarówno w 2024 r., jak i w kolejnych latach, decyzją radnych będzie można nadal otrzymać dopłatę do wymiany pieca w ramach programu dotacyjnego Kawka Plus w wysokości 8 tys. zł. Jak przypomina urząd miasta, dofinansowanie miało obowiązywać do połowy 2024 r., ale zostało przedłużone do 2028 r.  Dotacje z programu Kawka Plus można – w przypadku domów jednorodzinnych – łączyć z rządowym programem „Czyste powietrze”, a to może oznaczać dopłatę nawet do 87 tys. zł: 79 tys. zł z programu Czyste Powietrze i 8 tys. zł z Kawki Plus. Dla mieszkańców w budynkach wielorodzinnych funkcjonuje także program „Ciepłe mieszkanie” – tutaj dopłata może wynieść nawet do 45 tys. zł: 37 tys. zł z programu „Ciepłe mieszkanie” i 8 tys. zł z Kawki Plus.

– Zakaz używania pieców poniżej III klasy, w tym bezklasowych, dotyczy wszystkich. Niespełnienie tego wymogu jest wykroczeniem. Strażnicy mogą wtedy ukarać mandatem lub skierować sprawę do sądu. Ale nie musi tak być w każdym przypadku. W szczególnych okolicznościach strażnicy mogą zastosować pouczenie. Oczywiście, wrócą w to miejsce sprawdzić, czy finalnie nastąpiła wymiana ogrzewania – dodaje Forysiak. Tymi okolicznościami może być np. udowodnienie, że mieszkaniec jest w procesie wymiany pieca, prace trwają lub zaraz się rozpoczną albo została już podpisana umowa z wykonawcą. W przypadku mieszkań komunalnych można udowodnić, że najemca czeka na wymianę kopciucha przez miasto i zadeklarował chęć wymiany pieca.

na podst. inf. UM Wrocław; fot. Freepik.com

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane