W samorządach

Wójt Mielnika zostaje

W referendum w sprawie odwołania wójta Mielnika wzięło udział o połowę za mało osób, aby było ono ważne.

Do urn w niedzielę 21 kwietnia poszło zaledwie 526 osób, minimum frekwencyjne wynosiło zaś 1026. Organizatorom referendum tradycyjnie już udało się zmobilizować osoby domagające się zmiany władzy – spośród głosujących 482 osoby opowiedziało się za odwołaniem wójta Adama Toboty.

 

Wynik plebiscytu to dobra wiadomość dla samorządowców z Mielnika (woj. podlaskie), którzy budują Park Historyczny „Trylogia”. Choć przedsięwzięcie finansowane jest przede wszystkim z funduszy unijnych (dotacja dla pierwszego etapu wynosi ok. 27 mln zł), gmina jako wkład własny wykłada 3 mln zł.

 

I to właśnie zaniepokoiło część mieszkańców, którzy zarzucili wójtowi, że zadłuży gminę. Wójt Adam Tobota przyznaje, że na pokrycie wkładu własnego trzeba będzie zaciągnąć kredyt, ale park historyczny rozsławi gminę i przyciągnie turystów. Ich liczbę wójt szacuje na 80 tys. rocznie. Jest przekonany, że park się sam utrzyma.

 

W tej chwili w Mielniku trwa procedura przetargowa na wykonawcę prac. Roboty ruszą w sierpniu, mają się zakończyć do grudnia 2014. Wielkie otwarcie – wiosną 2015. Na początek powstanie Stanica Chreptiowska, zaczątek „Trylogii”.

 

Wśród atrakcji będzie strzelanie z kuszy i muszkietów, bicie monet. Główna budowla to trzypoziomowy Budynek Komendanta. W podziemiu kina: zwykłe oraz jedyne w Polsce stacjonarne 7D, a także sala studia filmowego. Na parterze pokój komendanta Wołodyjowskiego z jego figurą woskową oraz sala jadalna, zaaranżowana w formie dworu na 170 osób. A na piętrze pokoje hotelowe.

 

W Chreptiowie staną też chaty żołnierskie, w jednej znajdzie się sala komputerowych gier historycznych. Na wałach zamontowane zostaną elektroniczne lunety, w których można oglądać, jak wojska nacierają na Chreptiów. I jeszcze lochy... jeden poprowadzi do grobu Wołodyjowskiego w ruinach Kamieńca.

TAGI: budżet jst, finanse samorządowe, referendum,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane