W samorządach

Warszawa przekazuje Ukrainie maszyny budowlane i samochody

W ramach pomocy humanitarnej nasz sąsiad otrzyma 9 pojazdów, które wcześniej użytkował stołeczny Zakład Remontów i Konserwacji Dróg.

Do ukraińskiego miasta Konotop trafią 2 samochody ciężarowe, naczepa oraz 6 maszyn budowlanych: równiarki, koparko-ładowarka, koparko-spycharka i ładowarki. A do tego samochód osobowy, który wcześniej należał do stołecznego Zarządu Oczyszczania Miasta.

Pojazdy oglądali wcześniej wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski oraz mer Konotopu Artem Semenikhin, który w tym tygodniu pojawił się w Warszawie. – W pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów angażujemy się od samego początku. Ale wiemy, że nadal jest ona potrzebna. Dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć władze Konotopu i przekazać część naszego sprzętu budowlanego i floty samochodowej – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

– Sprzęt, który dziś nam przekazujecie, będzie służył ratowaniu życia ludzkiego. Będziemy wydostawać ofiary ostrzałów spod zburzonych budynków. Nad miastem przelatują pociski, które trafiają w różne cele w moim kraju, także w moim mieście – mówił Artem Semenikhin, mer Konotopu podczas sesji Rady Warszawy. – Dziś Polska wspiera Ukrainę, nie tylko bronią i pomocą humanitarną, ale też udzielaniem schronienia ukraińskim uchodźcom. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni – dodał.

– Rada Warszawy już na początku konfliktu potępiła rosyjską napaść na Ukrainę. W tym trudnym czasie nie tylko solidaryzujemy się z naszym wschodnim sąsiadem, ale też staramy się pomagać, jak tylko możemy. Dzisiejsze głosowanie nad przekazaniem sprzętu to kolejny dowód tego wsparcia – mówi Jarosław Szostakowski, radny Warszawy.

Maszyny budowlane będą kolejnymi pojazdami, które Warszawa przekazuje Ukrainie. Wcześniej za wschodnią granicę trafiło pięć przegubowych autobusów Miejskich Zakładów Autobusowych oraz specjalistyczny wóz do naprawy sieci trakcyjnej od Tramwajów Warszawskich. Wyremontowane pojazdy – ambulans neonatologiczny i śmieciarkę – przekazało stołeczne MPO.

To niejedyna forma pomocy ze stolicy, jaka trafiła do ukraińskich samorządów. Warszawa od początku konfliktu organizowała transporty z pomocą humanitarną. Do tej pory wysłano już blisko 5 tys. palet załadowanych m.in. lekami, produktami spożywczymi i chemicznymi. W zbiórkach koordynowanych przez miasto brali udział mieszkańcy stolicy, przedstawiciele biznesu oraz miasta partnerskie. Wsparcie zaoferowali darczyńcy z całej Europy.

oprac. na podst. inf. UM st. Wwy; fot. E. Lach

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane