W samorządach

W numerze 8/2024 Wspólnoty

20 kwietnia ukaże się kolejny numer Wspólnoty, a w nim m.in.

Przywracamy normalność i decyzyjność w samorządach. – Mamy już projekt ustawy przywracającej samorządom prawo ustalania taryf na wodę i ścieki. A na tapecie są kolejne projekty, na przykład dotyczący określania sieci szkół – mówi w dużym wywiadzie Marek Jan Chmielewski, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Samorządowego.

Polska samorządowa po wyborach. Wyniki wyborów do sejmików wskazują, że Koalicja Obywatelska będzie rządzić lub współrządzić w jedenastu województwach. Wielu uznanych prezydentów miast wygrało kolejną kadencję już w pierwszej turze.

Gminnych radnych portret własny. Jak wielu radnych poprzedniej kadencji przyznawało się do związków z partiami politycznymi? Jak zagłosowaliby w sprawie, w której ich osobiste poglądy różnią się od typowych w grupie, której są reprezentantami? Ciekawa analiza autorstwa prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Radny na dwie kadencje i bliżej mieszkańców? Przełom kadencji wydaje się dobrym momentem na refleksję, także w odniesieniu do tego, jak my – radni – wykonujemy swoje obowiązki wobec mieszkańców – pisze Mateusz Cebula, radny Dębicy.

Działalność gospodarcza radnego. Czy działalność polegającą na sprzedaży materiałów budowlanych bez zachowania pisemnej formy umowy należy uznać za prowadzoną z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy?

Klastry i spółdzielnie energetyczne. Z początkiem roku weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, która uregulowała kwestie związane z tworzeniem i funkcjonowanie klastrów energii oraz spółdzielni energetycznych. Przewidziano w niej również wsparcie dla klastrów energii.

Dyrektywa budynkowa oznacza rewolucję? Przyjęta w marcu 2024 roku przez Parlament Europejski dyrektywa wywołała szeroką dyskusję w kontekście środków, jakie będą potrzebne do zrealizowania inwestycji pozwalających na redukcję zużycia energii. Czy czeka nas rewolucja? Odpowiedzi na to pytanie szuka Michał Liżewski z kancelarii LEGALLY.SMART

Jak zdobyć premię kompensacyjną dla budynku. Pieniądze wypłaca BGK, w grę wchodzą kwoty rzędu nawet kilkuset tysięcy złotych. Zgromadzenie dokumentacji jest skomplikowane, jeśli jednak udziałowcem wspólnoty mieszkaniowej jest gmina, przeszukanie archiwów nie powinno sprawić problemu.

Więcej pieniędzy dla gmin na budownictwo komunalne. Minister Rozwoju i Technologii przedstawił projekt nowelizacji ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz niektórych innych ustawy. Przewiduje on zwiększenie środków na realizację programów budownictwo socjalnego i komunalnego (BSK) oraz społecznego budownictwa czynszowego (SBC).

Budowa wodociągu z 8-proc. VAT. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał 20 lutego ciekawą, wiążącą informację stawkową pozwalającą na stosowanie 8-proc. VAT na usługę budowy sieci wodociągowych.

Skutki braku definicji działki drogowej. Przybliżamy orzecznictwo, które pomoże wyjaśnić zawiłości interpretacyjne.

Zamówienia publiczne dostępne cyfrowo. Dokumentacja przetargowa publikowana na stronach internetowych i platformach zamówień musi być dostępna cyfrowo. Analizujemy obowiązki instytucji publicznych w tym zakresie wynikające z ustawy.

Osoby z niepełnosprawnością mają pierwszeństwo na stanowisko urzędnicze? Ustawodawca w zakresie naboru kandydatów na wolne stanowisko urzędnicze pracownika samorządowego uwzględnił szczególną sytuację osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Czy preferencje dla nich mają bezwzględny charakter?

W razie ataku ani schronu, ani wody. Dwa lata po wybuchu wojny w Ukrainie, w Polsce na miejsce w schronach i ukryciach może liczyć niecałe 4 proc. mieszkańców, obrona cywilna nie istnieje, obywatele nie wiedzą, gdzie w razie zagrożeń mogą szukać bezpiecznego schronienia.

Pierwsze takie domy w Polsce. Gdynia realizuje pilotażowy projekt, w ramach którego rodzinne domy dziecka będą zamieniane w rodzinne domy pomocy – w momencie osiągnięcia przez podopiecznych pełnoletności.

Potrójna korzyść. Mieszkańcy Lubuskiego Trójmiasta – Zielonej Góry, Sulechowa i Nowej Soli – mogą liczyć, że za kilka lat pojadą szybką koleją aglomeracyjną. Planowany termin – rok 2027.

Szczecin: energia z odpadów zasila miasto. Tony unieszkodliwionych odpadów, wyprodukowane setki tysięcy gigadżuli ciepła, dziesiątki tysięcy megawatogodzin energii elektrycznej oraz setki oprowadzonych po instalacji gości. Tak wyglądał rok 2023 w szczecińskim EcoGeneratorze. 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane