W samorządach Kultura

W hołdzie Powstańcom Warszawskim

Pomnik Powstańców Warszawskich odsłonięto w Łodzi. O jego postawienie zabiegali mieszkańcy Łodzi, którzy uczestniczyli w Powstaniu. Zdaniem wiceprezydenta miasta Ireneusza Jabłońskiego pomnik upamiętnia "nasz narodowy heroizm, ale i wielki dramat".

– Spotykamy się na odsłonięciu jeszcze jednego pomnika upamiętniającego nasz narodowy heroizm, ale i wielki dramat. Heroizm żołnierzy oraz ludności, której przyszło w tamtym okresie ponosić trudy i znosić bestialstwo okupantów. Jak mawiał poeta, ojczyzna to groby ojców i pamięć. Tę pamięć na przykładzie tego pomnika i grobów, które za chwilę będziemy odwiedzali chcemy czcić. Pamięć o tym bohaterstwie i niezłomnej postawie chcemy przekazać naszym dzieciom i ich dzieciom. Chwała bohaterom! –  powiedział Ireneusz Jabłoński, wiceprezydent Łodzi.

O upamiętnienie Powstania Warszawskiego zabiegali przez wiele lat uczestnicy tamtych wydarzeń, w szczególności prof. dr hab. n. med. Maria Gołębiowska i Henryk Gołębiowski - por. AK „Kaczor".

– Walczyliśmy o to, by w naszej Łodzi, mieście, które jest takie trochę zawsze spychane na bok, była jakaś pamiątka po Powstaniu Warszawskim. Ta walka trwała. To nie był jeden, dwa dni. Nie mogę wymienić wszystkich, którzy nam pomagali. Ale największy hołd chciałabym złożyć panu prof. Michałowi Gałkiewiczowi. To dzięki niemu mamy ten wspaniały pomnik. Jest to jeden z przyjemniejszych momentów w naszym życiu. Udało się. Mamy gdzie kształcić naszą młodzież. Nas już nie będzie, ale tutaj będzie się można spotykać, żeby czcić te 16 tysięcy powstańców, którzy zginęli i tysiące cywilów, którzy zostali zabici na Woli i Ochocie –  mówiła wzruszona prof. Maria Gołębiowska.

Pomnik Powstańców Warszawskich składa się z pięciu elementów. Jej głównym akcentem jest głaz z czerwonego granitu o wysokości 170 cm, na którym od frontu wyryto symbol Polski Walczącej. Głaz stoi na cokole, wykonanym z granitu strzegomskiego, na którym znajduje się napis - "Powstańcom Warszawskim w hołdzie Łodzianie".

Jest też miejsce na składanie kwiatów i zniczy. Plac przed pomnikiem został wyłożony granitową kostką. Cały projekt kosztował 120 tys. zł. Wykonanie pomnika sfinansował Zarząd Zieleni Miejskiej.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło kilkanaście tysięcy powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane