Pracownik Samorządowy

W 5. numerze miesięcznika PRACOWNIK SAMORZĄDOWY ...

Pod koniec kwietnia weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy, wprowadzająca między innymi zasadę work-life balance. Nowe przepisy oznaczają wiele korzystnych zmian z punktu widzenia pracowników. Mniejszy entuzjazm wykazują pracodawcy. Unijny prawodawca – bo ustawa implementuje przepisy unijne – chce, żeby pracownicy mieli więcej czasu dla swoich rodzin. Dzięki temu na przykład ojcowie zyskają 9 tygodni urlopu rodzicielskiego.

W majowym numerze „Pracownika Samorządowego” publikujemy artykuł Barbary Tomaszewskiej, która szczegółowo – i z przykładami – wyjaśnia przepisy przejściowe przewidziane w nowelizacji. Okazuje się, że zyskają nie tylko pracownicy, których dziecko urodziło się po 26 kwietnia, ale też ci, którzy w momencie zmiany przepisów przebywali na urlopach rodzicielskich.  Z kolei Agnieszka Bieniek z kancelarii Ostrowski i Wspólnicy opisuje zmiany w kodeksie, ale dotyczące elastycznej organizacji czasu pracy. Na końcu artykułu znajdziecie przydatne wzory, które możecie wykorzystać w codziennej praktyce.
W tej samej ustawie zawarto przepisy likwidujące możliwość zakazywania pracownikom podejmowania dodatkowego zatrudnienia. O nich oraz dozwolonych wyjątkach pisze Martyna Dziedzic. Warto zwrócić uwagę, że zakaz podejmowania dodatkowego zatrudnienia nie jest tożsamy z zakazem działalności konkurencyjnej.

Poza tematami związanymi z kodeksem pracy w majowym „Pracowniku Samorządowym” umieściliśmy artykuł Aleksandry Bembnisty poświęcony funkcjonującej od kilku lat tzw. uldze dla młodych. Autorka tłumaczy jej praktyczne aspekty. Wart szczególnej uwagi jest również artykuł Grzegorza Drozda na temat stwierdzenia nieważności aktu o wyborze pracownika samorządowego w kontekście regulacji prawa pracy. Nie wszyscy pracownicy samorządowi zatrudnieni są na podstawie klasycznego modelu umowy o pracę. W przypadku nawiązania stosunku pracy, którego podstawą jest akt administracyjny, może dojść do podważenia jego legalności.

 


Miesięcznik od ponad 10 lat pomaga rozwiązywać największe problemy i wyjaśnia wątpliwości pojawiające się w codziennej pracy kadry zarządzającej oraz wydziałów odpowiedzialnych za sprawy pracownicze i płacowe w samorządzie. To niezbędne narzędzie dostarczające fachowej i specjalistycznej wiedzy kadrowo-płacowej, skrojonej na miarę pracowników samorządowych. Nie brakuje w nim również dobrych praktyk i pomysłów na jeszcze lepszą organizację codziennej pracy zespołów pracowników.

Prenumeratę można zamówić:

za pomocą formularza

e-mailowo: handlowy@municipium.com.pl

w sklepie internetowym

 

ZAMAWIAJĄC ROCZNĄ PRENUMERATĘ „PRACOWNIKA SAMORZĄDOWEGO” NA ROK 2023 CZYTELNIK OTRZYMUJE:

- wiedzę kadrowo-płacową uszytą na miarę pracowników samorządowych, z uwzględnieniem nauczycieli, pracowników OPS oraz spółek komunalnych

- pogłębione analizy prawne, uwzględniające zawsze aktualne orzecznictwo i stan prawny

- możliwość korzystania z bezpłatnych porad prawnych

- wyjaśnienia związane z płacami, dokumentacją kadrową, organizacją pracy urzędu, BHP itd.

- kompleksowe i praktyczne analizy aktualnych zmian w prawie

- zawsze aktualne orzecznictwo

- odpowiedzi na pytania i problemy zgłaszane przez czytelników

- porady i dobre praktyki w zakresie zarządzania i organizacji pracy dla managerów i kadry kierowniczej

- najnowsze trendy w zarządzaniu urzędem

- podpowiedzi w zakresie optymalizacji pracy

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane