W samorządach

Uwaga, cyklista!

Aktywne przejścia dla pieszych – reagujące na piechura zbliżającego się do pasów – są codziennością coraz większej liczby miast. Pora na aktywne przejazdy dla rowerzystów.

Pionierem takiego rozwiązania jest Ełk, gdzie we współpracy z prywatną firmą zamontowano osiem inteligentnych przejazdów dla rowerów. Na system składają się czujniki ruchu i punktowe elementy świetlne, dzięki którym kierowca jest z odpowiednim wyprzedzeniem informowany o nadjeżdżającym rowerzyście.
System o nazwie SmartBPass zrealizowano w ramach projektu badawczego, na który wykonawca – firma Euroasfalt – uzyskał uzyskał dofinansowanie z funduszy zewnętrznych. Całkowity koszt zadania sięga 1 mln złotych, wkład własny miasta Ełk to ok. 60 tys. zł – z tej kwoty sfinansowano dokumentację techniczną i projekty organizacji ruchu.
Aktywne przejazdy dla cyklistów powstały w miejscach, na których nie ma sygnalizacji świetlnej, jednak z dużym ruchem samochodowym, i tam, gdzie kierowcy mogą mieć utrudnioną widoczność. Pomysł został doceniony – podczas zeszłorocznych Międzynarodowych Targów Technologii Miejskich w Łodzi Urząd Miasta Ełku zdobył I nagrodę w konkursie Smart City Poland Award 2023 w kategorii „Infrastruktura miejska”.
Aktywne przejazdy dla rowerów to nowość. Natomiast aktywne przejścia dla pieszych działają już w wielu miastach, nie tylko – dodajmy – w metropoliach. Takie rozwiązania wprowadzono m.in. w Dzierżonowie, Piekarach Śląskich, Legnicy, Jaśle, Pruszkowie, Strzyżowie, Radymnie, Trzebnicy czy Gostyninie.


Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku
Od początku kadencji pracowałem wraz z samorządem nad wdrożeniem w mieście nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań. Dziś mieszkańcy Ełku, w myśl idei smart city, mogą korzystać z wielu inteligentnych projektów, które przyczyniają się do rozwoju i poprawy jakości życia oraz bezpieczeństwa mieszkańców. Dużą wagę przykładamy do bezpieczeństwa, ponieważ jego zapewnienie jest jedną z najbardziej podstawowych potrzeb człowieka. Dlatego, obok aktywnych przejazdów dla rowerzystów, w naszym mieście zostały zamontowane również aktywne przejścia SmartPass dla pieszych w kilkunastu najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo miejscach.

Paweł Kalinowski, burmistrz Gostynina
Zapewnienie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych to ważny element organizacji ruchu drogowego. W tym celu wykorzystywane są nowe technologie, które chciałbym wprowadzać również w naszym mieście. Pierwsze rozwiązania udało się już zrealizować na Rynku. Aktywne przejścia ostrzegają kierowców o zbliżaniu się pieszego do pasów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego systemu wykrywania, złożonego z kilku zsynchronizowanych ze sobą elementów – czujników ruchu, punktowych elementów odblaskowych, biało-czerwonych pasów, znaków drogowych z lampami led i nawierzchni antypoślizgowej. System sprawia, że elementy bezpiecznego przejścia (aktywne punktowe elementy odblaskowe i lampy ostrzegawcze) aktywują się tylko w momencie, gdy na przejściu coś się dzieje, a więc gdy zbliża się do niego pieszy. To czytelny znak dla kierowcy, który powinien zdjąć nogę z gazu.


Fot. Pixabay

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane