W samorządach

Trzynastu chętnych do budowy spalarni w Gdańsku

Umowa na 40 lat, wartość ok. 900 milionów złotych. Gdańsk wykonał pierwszy krok w celu budowy zakładu termicznego przetwarzania odpadów. We wrześniu zostało ogłoszone postępowanie na wybór partnera prywatnego. Do dziś zgłosiło się trzynastu chętnych.

Z wzorów wypracowanych przy projekcie pierwszej polskiej spalarni śmieci. która budowana jest w Poznaniu postanowił skorzystać Gdańsk. Pod koniec września tego roku ogłosił postępowanie na wybór partnera prywatnego do budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Gdańsku. W zeszłym tygodniu zakończono zbieranie wniosków i ogłoszono, że spalarnię w Gdańsku chce zbudować aż 13 przedsiębiorstw.

 

– Cieszy to, że do postępowania w Gdańsku zgłosiło się aż tylu wykonawców. Wygląda na to, że strona prywatna przekonała się, jak korzystne może być zaangażowanie się w partnerstwo publiczno-prywatne w Polsce – mówi dr Rafał Cieślak. – Za wcześnie na to, by oceniać, czy projekt Miasta Gdańska zakończy się sukcesem, jednak na jego powodzenie wpłynie zapewne to, czy – wzorem Poznania - uda się uzyskać dofinansowanie unijne – ocenia specjalista. Miasto Gdańsk szacuje, że umowa PPP będzie trwała mniej niż 40 lat i planuje ubiegać się o wsparcie projektu z funduszy europejskich. Podpisanie umowy z partnerem prywatnym zaplanowane jest na koniec 2015 roku.

 

W samym Poznaniu do zakończenia budowy pozostał jeszcze ponad rok. Na miejscu trwają prace. Do końca listopada ma zakończyć się budowa jednego z najważniejszych jej elementów –  bunkru, który będzie pozwalał na magazynowanie przywiezionych do spalarni odpadów tuż po rozładunku. Choć prace nad projektem budowy spalarni śmieci w Poznaniu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego rozpoczęły się już w 2010 roku, umowę podpisano dopiero w roku 2013. Same procedury przetargowe mające na celu wybór partnera prywatnego zajęły ponad dwa lata, a ostatecznie została nim SITA Zielona Energia.

 

Spółka ma za zadanie zaprojektowanie, sfinansowanie i zbudowanie obiektu, a następnie będzie zarządzała nim przez 25 lat. Spalarnia w Poznaniu to nie tylko pierwszy projekt PPP w obszarze gospodarki odpadami, lecz także największy tego typu projekt w Polsce. Prace nad jego realizacją wspierało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (które m.in. sfinansowało wsparcie doradcze projektu), a koszt inwestycji szacowany jest na 725 mln złotych. Projekt został wsparty również dotacją unijną w wysokości 350 mln złotych.

 

– O powodzeniu projektu budowy spalarni śmieci w Poznaniu w znacznej mierze zadecydowało wsparcie ze środków publicznych: spalarnia otrzymała znaczące dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko, a w konsorcjum banków, które udzieliły kredytu potrzebnego do przeprowadzenia inwestycji, znalazł się Bank Gospodarstwa Krajowego. Po raz kolejny potwierdziła się więc teza, że projekty PPP są możliwe zwykle wtedy, gdy odpowiednio zaangażuje się w nie strona publiczna – stwierdza ekspert rynku, dr Rafał Cieślak z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz – Nie bez znaczenia była tu z pewnością także pomoc MRR, które angażując się w projekt, chciało wypracować wzory i rozwiązania umożliwiające zastosowanie tego modelu realizacji inwestycji w innych polskich samorządach - dodaje.

 

 

Oprócz Poznania próbę budowy spalarni w ramach PPP podejmuje jeszcze 7 miast:

 

 

Inicjatywy w fazie projektowej:


- budowa zakładu termicznego przekształcania odpadów w Kaliszu
http://www.bazappp.gov.pl/project/details/general/2005/
- budowa zakładu odzysku odpadów komunalnych w Gminie Żnin
http://www.bazappp.gov.pl/project/details/general/3592/
- budowa systemu gospodarki odpadami dla metropolii trójmiejskiej (Gdańsk)
http://www.bazappp.gov.pl/project/details/general/3817/

 

Pomysły na projekt:


- modernizacja elektrociepłowni w Warszawie
http://www.bazappp.gov.pl/project/details/general/1226/
- budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów w Łodzi
http://www.bazappp.gov.pl/project/details/general/1992/
- budowa elektrociepłowni w Olsztynie
http://www.bazappp.gov.pl/project/details/general/3694/
- budowa elektrociepłowni w Dobiegniewie
http://www.bazappp.gov.pl/project/details/general/3699/

TAGI: dobre praktyki, ppp,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane