W samorządach

Trzeba zwiększyć udział mieszkańców w planowaniu przestrzennym

Ministerstwo Infrastruktury chce wzmocnić partycypację społeczną w procesie sporządzania miejscowych planów zagospodarowania.

Prezentacja kryteriów oceny projektów w konkursie poświęconym wzmocnieniu procesu konsultacji społecznych i monitoringu społecznego w obszarze planowania i zagospodarowania przestrzennego – to główny temat spotkania informacyjnego, które odbyło się w Urzędzie Miasta Sopotu. Uczestniczył w nim wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski.

 

Na ogłoszony 10 lipca konkurs w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój „Wzmocnienie procesu konsultacji społecznych i monitoringu społecznego w zakresie działań prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego w obszarze planowania i zagospodarowania przestrzennego” (Działanie 2.19) przeznaczono ok. 13,5 mln zł.

 

Formuła konkursu zakłada przeprowadzenie, dotychczas nieobowiązkowych, konsultacji społecznych nowo powstających lub zmienianych dokumentów planistycznych (miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego) na etapie poprzedzającym sporządzenie projektów. Będą one przeprowadzane przez gminy przy wsparciu merytorycznym i organizacyjnym beneficjentów konkursu, czyli organizacji pozarządowych.

 

Wiceminister Orłowski przypomniał o trwających pracach legislacyjnych, które zmierzają do usprawnienia systemu planowania przestrzennego i omówił najważniejsze założenia planowanych rozwiązań. Zakładają one m.in. wzmocnienie udziału społeczeństwa w procesie sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

 

Będzie to możliwe m.in. dzięki dodatkowym konsultacjom na etapie poprzedzającym sporządzenie projektu aktu planistycznego i obowiązkowi publikowania dokumentów istotnych dla ustaleń dokumentów planistycznych (uzgodnienia, opinie, czy prognoza oddziaływania na środowisko), które obecnie nie są upubliczniane.

 

– Umożliwi to lepsze poznanie oczekiwań i potrzeb mieszkańców oraz dostosowanie do nich propozycji planistycznych. Zaangażowanie społeczności na wczesnych etapach prac nad tymi dokumentami przyczyni się do usprawnienia procesów inwestycyjnych – powiedział wiceszef resortu. 

 

Wyjaśnił, że konkurs wypełnia lukę przed wejściem w życie nowych przepisów ustawy i pomoże przygotować gminy do nowych zadań, które nałożą na nie znowelizowane przepisy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

 

W ogłoszonym konkursie o dofinansowanie projektu mogą ubiegać się podmioty będące organizacjami pozarządowymi w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. 2003 nr 96 poz. 873 z późn. zm.). Projekt może być realizowany samodzielnie lub w partnerstwie. Wnioski przyjmowane będą od 31 sierpnia do 30 września 2015 r.

 

Więcej informacji o konkursie znajduje się TUTAJ.

TAGI: dostęp do informacji publicznej, dobre praktyki, plan miejscowy, postępowanie administracyjne, urzędnicy,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane