W samorządach

Świdnik: ogromne zainteresowanie mieszkaniami budowanymi przez gminę

ul. gen. S. Roweckiego „Grota” w Świdniku. Fot. PFR Nieruchomości

Od 2002 r. Świdnik sukcesywnie przeprowadzał kompleksowe remonty i modernizacje budynków mieszkalnych, gwarantujące utrzymanie stanu technicznego lokali na zadowalającym poziomie. Miasto pamięta również o inwestycjach i proponuje najem instytucjonalny.

Mieszkaniowy zasób Świdnika tworzą lokale mieszkalne, socjalne oraz pomieszczenia tymczasowe stanowiące własność gminy. Większość lokali zlokalizowanych jest w budynkach wspólnot. Łączna powierzchnia lokali należących do miasta to 24,3 tys. mkw. Szczególnie duże zapotrzebowanie jest na mieszkania socjalne z uwagi na konieczność zaspokajania potrzeb osób i rodzin o niskich dochodach oraz ustawowy obowiązek zabezpieczenia lokali socjalnych rodzinom, w stosunku do których sąd orzekł eksmisję i przyznał uprawnienie do takiego lokalu.

Zadbać o zasób

Zakres remontów i modernizacji zasobu mieszkaniowego wynika ze stanu technicznego określanego na podstawie przeprowadzanych corocznie przeglądów budynków oraz wniosków składanych przez najemców. Podobnie jak w innych miastach w najlepszym stanie technicznym są lokale znajdujące się we wspólnotach mieszkaniowych.

Od 2002 r. Świdnik sukcesywnie przeprowadza kompleksowe remonty i modernizacje budynków, aby utrzymać sprawność instalacji elektrycznej, gazowej, wodno-kanalizacyjnej oraz przewodów dymowych i wentylacyjnych.

Najem instytucjonalny

Warto przybliżyć inwestycję zrealizowaną przy ul. gen. S. Roweckiego „Grota” 24 w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. W dwóch 3-piętrowych budynkach powstało 108 mieszkań. Lokatorzy mają do dyspozycji 162 naziemne miejsca parkingowe. Zdecydowana większość lokali, bo aż 93 proc. zasobu, to 2- i 3-pokojowe mieszkania. Są też cztery kawalerki oraz cztery mieszkania 4-pokojowe. Elewacja bloków utrzymana jest w jednolitej, jasnej kolorystyce. Inwestycja jest korzystnie położona: 1,5 km od centrum Świdnika, 1 km od stacji kolejowej Świdnik-Wschód, 4 km do Portu Lotniczego Lublin, 4 km od drogi ekspresowej S12.

Pomiędzy budynkami zachowano duże odległości – ok. 20 m, zapewniające mieszkańcom ciszę i poczucie prywatności. Przeszło 60 proc. działki pokryte jest roślinnością. Posadzono wysokie drzewa, które będą chronić przed zanieczyszczeniem powietrza oraz hałasem. Architekci zadbali o duży i bezpieczny plac zabaw dla dzieci. Jego powierzchnia wyniesie ok. 250 mkw., co ma zagwarantować co najmniej 4 godziny nasłonecznienia w ciągu dnia. W praktyce tereny zielone służące do zabawy będą jeszcze większe.

Opinie o osiedlu są bardzo pozytywne. – Mieszkańcy uważają, że ten segment budownictwa uzupełnia szeroką ofertę mieszkaniową Świdnika. Dodatkowo budynki przy ul. gen. S. Roweckiego „Grota” aktywizują okolicę – mówi burmistrz Świdnika Waldemar Jakson. – Oczywiście, mamy w mieście oczywiście spółdzielnie mieszkaniowe, są mieszkania socjalne, działa TBS Lokum, są mieszkania prywatne, a rynek deweloperski jest bardzo szeroki.

Zadowoleni mieszkańcy

Osiedle w Świdniku cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem podczas naboru uruchomionego w marcu 2021 r. Wpłynęło 1035 wniosków na 108 mieszkań. Rekrutacja przebiegała dwuetapowo i polegała na przyznaniu punktów za spełnianie kryteriów społecznych oraz na zweryfikowaniu zdolności czynszowej przyszłych najemców. Dla wielu najemców była to alternatywa dla zaciągania kredytu hipotecznego.

Mieszkania przed zasiedleniem były wykończone: z podłogami, glazurą, terakotą, białym montażem w łazience, drzwiami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Ściany zostały pomalowane na biało. Po stronie najemcy pozostał zakup mebli (w tym kuchennych) oraz sprzętu RTV/AGD.

– To dobre rozwiązanie. Powiem szczerze, że mając trójkę dzieci ciężko uzbierać na wkład własny. Jeśli chodzi o kredyt mieszkaniowy, odłożyłem już kilkadziesiąt tysięcy i już myślałem, że gdyby nie to mieszkanie, pewnie za pół roku musiałbym wziąć kredyt. Tyle że ceny mieszkań na wolnym rynku tak rosną, że przekracza to moje oszczędności. Co z tego, że zaoszczędzę 50 czy 100 tys. zł, kiedy w ciągu roku mieszkania podrożeją nawet o 100 tysięcy – stwierdził najemca jednego z lokali.

W podobnym tonie wypowiedział się inny mieszkaniec. – Chcieliśmy coś zmienić, powiększyć metraż. To była dla nas szansa, bo nie możemy wziąć kredytu. Wcześniej mieszkaliśmy w kawalerce o powierzchni 36 metrów. Tutaj mamy 61 metrów. Tak, komfort się zmienił. Dzieci mają swoje pokoje, możemy tutaj się tutaj lepiej organizować – powiedział.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane