W samorządach

Światowy kongres rowerowy Velo-city odbędzie się w Gdańsku

Po raz pierwszy gospodarzem tego prestiżowego wydarzenia będzie miasto w naszej części Europy.

Europejska Federacja Cyklistów ogłosiła, że światowy kongres rowerowy Velo-city, w roku 2025 odbędzie się w Gdańsku. Miasto jest znakomicie przygotowane na organizację corocznej konferencji i spełnia wszystkie warunki, aby być pierwszym miastem w tej części Europy, które będzie gospodarzem tego prestiżowego wydarzenia.

Zaproponowany przez Gdańsk temat przewodni Velo-city w Gdańsku w 2025 zyskał uznanie komisji ECF. To „Energising solidarity” czyli energetyzująca solidarność. Hasło to uwzględnia dziedzictwo miasta i jego zaangażowanie w promowanie zmian społecznych poprzez popularyzację komunikacji rowerowej.

– ECF z radością przyznaje organizację Velo-city 2025 Gdańskowi, wspaniałemu miastu, które konsekwentnie stawia na rozwój ruchu rowerowego – powiedział Jill Warren, dyrektor generalny ECF. – Jest jednym z kluczowych miast w sieci tras rowerowych EuroVelo. To tu krzyżują się 3 ważne europejskie szlaki. Po dekadach współpracy z Gdańskiem w ramach naszej sieci Cities and Regions for cycling jesteśmy przekonani, że Velo-city 2025 będzie niezapomnianym wydarzeniem. 

Velo-city to najważniejsza międzynarodowa konferencja rowerowa. To coroczne spotkanie szeroko rozumianej branży związanej z komunikacją rowerową, służące nawiązywaniu kontaktów i wzajemnemu inspirowaniu się do propagowania zielonej transformacji miast. Od pierwszej edycji w 1980 roku impreza stała się flagowym wydarzeniem Europejskiej Federacji Cyklistów, gromadząc rokrocznie setki uczestników z kilkudziesięciu krajów.

– Codzienne korzystanie z roweru jest najbardziej ekologicznym i efektywnym sposobem na podróżowanie po mieście – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Dlatego od wielu lat stawiamy na rozwój infrastruktury rowerowej w Gdańsku. Wspierają nas w tym również sami mieszkańcy, skutecznie proponując i przegłosowując kolejne projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego. Prowadzone przez nas pomiary potwierdzają, że gdańszczanki i gdańszczanie coraz chętniej korzystają z tego środka transportu. Dlatego cieszę się, że najważniejszy światowy kongres rowerowy Velo-city w 2025 roku odbędzie się właśnie w Gdańsku.

W zeszłym roku Velo-city odbyło się w pięknej Lublanie, w 2023 odbędzie się w Lipsku w dniach 9–12 maja, a edycja 2024 w Gandawie. W miastach, które gościły Velo-city na przestrzeni lat, zauważono wzrost udziału roweru w codziennym transporcie.

Gdańska edycja odbędzie się w czerwcu w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Amber Expo Międzynarodowych Targów Gdańskich SA. Organizatorami wydarzenia będą Europejska Federacja Cyklistów, miasto Gdańsk, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Międzynarodowe Targi Gdańskie Sp. z o.o., Polski Związek Mobilności Aktywnej – PUMA oraz Gdańska Organizacja Turystyczna.

oprac. na podst. inf. UM Gdańsk

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane