W samorządach

Sopot miastem uniwersyteckim? Powstanie tam Szkoła Biznesu Uniwersytetu Gdańskiego

Szkoła Biznesu, wsparcie sopockich nauczycieli czy rozwój bazy mieszkaniowej dla studentów to tylko niektóre z płaszczyzn współdziałania miasta i uczelni.

Sopot od dawna współpracuje z uczelniami wyższymi Trójmiasta. Efekty to m.in. wspólne projekty edukacyjne i wystawiennicze, a także lepsze przygotowanie uczniów sopockich szkół średnich do startów na wybrane kierunki studiów politechnicznych, medycznych, przyrodniczych czy artystycznych. Teraz ta współpraca będzie jeszcze silniejsza i skoncentrowana wokół dwóch sopockich wydziałów UG, czyli ekonomii i zarządzania. Z rektorem Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotrem Stepnowskim, a także profesorami uczelni dr hab. Angeliką Kędzierską-Szczepaniak z Wydziału Zarządzania i dr hab. Wojciechem Bizonem z Wydziału Ekonomii spotkała się Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca funkcję prezydenta Sopotu.

– Planujemy utworzenie klas pod patronatem uczelni, która wesprze naszych nauczycieli m.in. prowadząc szkolenia branżowe na poziomie akademickim, a także stworzenie Szkoły Biznesu UG we współpracy z sopockimi wydziałami uczelni, czyli ekonomią i zarządzaniem. Chcemy ponadto jeszcze bardziej włączyć studentów w życie miasta, bo to osoby, które podczas trwania studiów są naszymi mieszkańcami, a wielu z nich decyduje się na pozostanie w Sopocie i Trójmieście również po studiach – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Aby Sopot stał się miastem uniwersyteckim w pełnym znaczeniu tego słowa potrzebny jest również rozwój akademickiej bazy mieszkaniowej. – Uniwersytet Gdański buduje swoją dobrą markę również dzięki inicjatywom podejmowanym wraz z miastami, w których znajdują się nasze kampusy. Cieszę się, że mamy taką możliwość również współpracując z Sopotem – mówił rektor UG prof. Piotr Stepnowski.

Sopot i Uniwersytet Gdański współpracują od dawna nie tylko w kwestiach edukacyjnych. W obliczu kryzysu uchodźczego, po wybuchu wojny w Ukrainie, uczelnia udostępniła miastu dwa domy studenckie w których powstały punkty zbiorowego zakwaterowania uchodźców wojennych.

Na zdjęciu (od lewej): dr hab. Wojciech Bizon, dr hab. Angelika Kędzierska-Szczepaniak, Magdalena Czarzyńska-Jachim oraz prof. dr hab. Piotr Stepnowski – rektor Uniwersytetu Gdańskiego. Fot. UM Sopot

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane