W samorządach

SOŁECTWA W JAROCINIE?

Jarocin znalazł sposób na uzupełnienie miejskiego budżetu – być może już niedługo w miejscu tutejszych osiedli powstaną… sołectwa.

Na niecodzienny pomysł wpadły władze Jarocina - od kilku dni w mieście prowadzone są konsultacje społeczne na temat utworzenia w nim… sołectw. Miałyby one zastąpić istniejące w tym momencie tradycyjne miejskie osiedla. Dzięki takiemu zabiegowi miasto planuje zwiększyć budżet każdego jarocińskiego osiedla o bagatela 20 tysięcy złotych.

 

Brak regulacji rodzi możliwości

 

Pomysł władz Jarocina zrodził się z faktu, że żaden przepis nie ogranicza tworzenia sołectw jedynie do obszarów wiejskich. Zatem można je utworzyć wszędzie. Ponadto powszechnie wiadomo, że sołectwa posiadają swój corocznie wyodrębniany z gminnej kasy fundusz a władze miast z pewnością mają świadomość, że 30% tej kwoty mogą z powrotem dostać od Ministerstwa Finansów. Nie jest to jednak jedyny powód pomysłu - w założeniach utworzenie sołectw miałoby również zaktywizować mieszkańców, którzy decydowaliby sami na co środki, które byłyby im przekazane, chcą przeznaczyć.

 

Mimo, iż żadne miasto w Polsce nie posiada w swoich granicach sołectw, pomysł jarocińskich włodarzy nie jest precedensem. W przeszłości podobne plany miały już władze Krakowa, które również chciały przekształcić peryferyjne osiedla w sołectwa. Plany jednak nie zostały nigdy zrealizowane.

 

Konsultacje społeczne

 

W Jarocinie od kilku dni trwają konsultacje z mieszkańcami w sprawie zniesienia osiedli i utworzenia w ich miejsce sołectw. W ramach konsultacji zarządcy osiedli są zobowiązani do zorganizowania zebrań mieszkańców, gdzie wyrażą swoje stanowisko w tej sprawie oraz przeprowadza badania opinii mieszkańców, również w formie ankiety. Ankiety można również otrzymać w jarocińskim urzędzie oraz pobrać w wersji elektronicznej ze strony internetowej urzędu. Na wypełnione ankiety urzędnicy czekają w dni robocze w siedzibie urzędu w godzinach od 8:00 do 16:00, aż do 30 stycznia.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane