Kultura

Słońce, plaża i bieganie

fot. UM Postomino

Te trzy słowa najlepiej podsumowują XXV Bieg Samorządowy „Bursztyn Jarosławca” zorganizowany w ramach XXX Biegu po Plaży. W klasyfikacji drużynowej najlepsi byli samorządowcy z Dębna, przed reprezentantami Darłowa i Lęborka.

Tradycyjnie już Jarosławiec (gmina Postomino) gościł samorządowców z całej Polski. XXV Bieg Samorządowy „Bursztyn Jarosławca” rozegrany został na dystansie 2,2 km. Poprzednie edycje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, w tym roku nie było inaczej. Na starcie stanęło 66 samorządowców. A było o co walczyć, ponieważ nagroda ufundowana m.in. przez Muzeum Bursztynu w Jarosławcu to prawdziwe dzieło sztuki ozdobione autentycznym bałtyckim bursztynem.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Aleksandra Bielecka z gminy Wiązowna (8:41), druga na mecie zameldowała się Bożena Pobłocka z Lęborka (8:44), trzecie miejsce przypadło Joannie Kupisz z Gorzowa Wielkopolskiego (8:49). Wśród mężczyzn zwyciężył Łukasz Chryciuk z gminy Dębno (6:49). Drugi na mecie zameldował się Przemysław Bloch z Urzędu Miejskiego w Czersku (7:26), trzeci – Maciej Rudnikowski z Urzędu Gminy Darłowo (7:42).

Zwycięzcy klasyfikacji indywidualnej otrzymali puchary za miejsca I–IV (kolejno: marszałka woj. zachodniopomorskiego, „Wspólnoty”, starosty sławieńskiego i wójta gminy Postomino). Sklasyfikowani na miejscach I–X dostali nagrody rzeczowe, a wszyscy zawodnicy – pamiątkowe koszulki, dyplomy, medale oraz tzw. pakiety sponsorskie. Wyróżniono również najlepszych zawodników w kategoriach wiekowych powyżej 40. roku życia kobiet i 50. roku życia mężczyzn.

Doping biegaczom zapewnili: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Postomina, Kapela „Pieńkowianie”, grupa morsów z Postomińskiego Wikinga, Klub Rowerowy „Na Szlaku” ze Sławna, SPR Victoria Postomino, grupy kolonijne wypoczywające w Jarosławcu jak również plażowicze.

W całym przedsięwzięciu zaangażowanych było około 300 osób, bez których impreza nie mogłaby się odbyć, byli to m.in: pracownicy Urzędu Gminy w Postominie i Centrum Kultury i Sportu w Postominie (obsługa biura zawodów, strefy mety i miasteczka biegowego), Wolontariusze (wyznaczanie i taśmowanie tras, obsługa punktów nawadniania, żywieniowych), Funkcjonariusze Policji, Straży Gminnej, Ratownicy WOPR oraz strażacy z jednostek OSP Gminy Postomino (zabezpieczenie tras, kurtyny wodne, baseny z gąbkami), ratownicy medyczni, sędziowie, Koła Gospodyń Wiejskich z Pałowa, Pałówka, Rusinowa, Wszędzienia i Postomina (obsługa punktów żywieniowych w miasteczku biegowym).

Bieg główny na dystansie 15 km ukończyło 521 zawodników, wśród nich byli również biegacze z Ukrainy, Niemiec i Portugalii, co potwierdza międzynarodową rangę imprezy. Wysoka nagroda za zwycięstwo przyciągnęła na linię startu najlepszych polskich biegaczy. Bardzo szybko na czele stawki znalazła się trójka: Tomasz Grycko (UKS Bliza Władysławowo), Szymon Kulka (R TL Optima Radom) I Arutr Olejarz (MKL Szczecin). Biegli zgodnie wypracowując dużą przewagę nad resztą stawki. Atmosfera była na tyle przyjacielska, że na ostatnich 3-4 km biegnąc toczyli dyskusje na różne tematy. I tak dobiegli do mety, przekraczając ją wspólnie, trzymając się za ręce. Oczywiście aparatura elektroniczna ostatecznie wychwyciła, że pierwszy minął ją Tomasz Grycko. Wśród kobiet najszybciej dystans 15 km przebiegła Monika Jackiewicz (MKL Szczecin), Ewelina Paprocka (Kaszubi Luzino) I Małgorzata Otworowska (Go2Tree Szczecin)

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane