W samorządach

Śląskie samorządy: opłaty z POZ spowodują odciążenie SOR-ów

Obowiązek wnoszenia opłaty przez POZ na rzecz szpitali w przypadku udzielenia świadczenia przez SOR wobec pacjenta, u którego nie zdiagnozowano zagrożenia życia. To jeden z postulatów stanowiska Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w sprawie: systemowych uregulowań w zakresie udzielania świadczeń medycznych.

Jak uważają samorządowcy znacząca liczba świadczeń wykonywanych w ramach SOR lub izby przyjęć, bez jakiegokolwiek uszczerbku, mogłaby być realizowana w ramach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej przez POZ. Wielu ludzi udaje się na SOR w przekonaniu, że w zakładach podstawowej opieki zdrowotnej nie otrzymają żadnej pomocy przez wiele tygodni. Taka sytuacja powoduje jednak poważne komplikacje na Izbach Przyjęć i SOR szpitali.

– Wyrażamy najwyższe zaniepokojenie fatalnymi warunkami, w jakich funkcjonują szpitalne izby przyjęć (IP) i  szpitalne oddziały ratunkowe (SOR). Ich tragiczna sytuacja spowodowana jest brakiem jasnych i czytelnych uregulowań systemowych dotyczących współpracy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), ambulatoryjnej opieki zdrowotnej oraz szpitali – napisali śląscy samorządowcy w opublikowanym dziś stanowisku.

Samorządowcy domagają się:

* egzekwowania obowiązku wstępnej diagnostyki pacjenta kierowanego do szpitala mającej na celu potwierdzenie konieczności skierowania pacjenta na IP;

* przywrócenia możliwości wykonywania badań diagnostycznych z zakresu rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Brak możliwości wykonywania tych badań w ramach POZ stanowi najczęstszy powód chęci skorzystania z tych badań w IP i SOR;

* wprowadzenia obowiązku wnoszenia opłaty przez POZ na rzecz szpitala udzielającego świadczenia medycznego dla:

 - pacjentów zgłaszających się bez skierowania w przypadkach nie zagrażających życiu,

 - pacjentów skierowanych z POZ, których wizyta zakończyła się odmową hospitalizacji, ze względu na brak wskazań,

- pacjentów, którzy zostali skierowani przez POZ bez wykonania wstępnej diagnostyki wynikającej z rozporządzenia.

 

TAGI: Ochrona zdrowia, Stanowiska,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane