Kultura

Skarby wsi i miasteczek

Narodowe Centrum Kultury ogłasza kolejną edycję konkursu „Odkryj swój skarb”. Przeznaczony jest m.in. dla samorządowych instytucji kultury z miejscowości liczących do 30 tys. mieszkańców.

„Nie zgadzasz się z tym, że małe miejscowości są nudne? Działasz lokalnie i leży Ci na sercu tożsamość Twojej małej ojczyzny? Zachęcasz innych do „odkrywania skarbów”? Odkryj przed innymi swoją małą ojczyznę, wysyłając zgłoszenie do konkursu!” - zachęca NCK.
Do konkursu można zgłaszać działania zrealizowane w czasie ostatnich trzech lat tj. od 1 stycznia 2018 do 15 marca 2021 roku. Chodzi o projekty dotyczące dziedzictwa lokalnego oraz umacniania tożsamości lokalnej, w szczególności związane z:

- niematerialnym dziedzictwem kultury,

- niematerialnym dziedzictwem mniejszości narodowych etnicznych i religijnych,

- materialnym dziedzictwem kultury,

- dziedzictwem przyrodniczym,

- edukacją w zakresie odpowiedzialności obywatelskiej za wspólne dziedzictwo.

Poza samorządowymi instytucjami kultury w konkursie mogą brać udział stowarzyszenia, osoby fizyczne lub grupy nieformalne. Na laureatów czekają nagrody: warsztat połączony z zajęciami w terenie z tematyki interpretacji dziedzictwa, marketingu dziedzictwa i uczestnictwo w specjalnie przygotowanych webinarach. 

W ubiegłorocznej edycji do konkursu wpłynęło ponad 130 wniosków. W gronie laureatów znalazły się: Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku (małopolskie) za projekt „Chełmek Fabryka. Opowieść o modernistycznej wizji i zwykłym życiu”, Stowarzyszenie Sprężyna - Centrum Edukacji Nieformalnej z Kluszkowic-Mizernej (małopolskie) za Ekomuzeum „Dziedziny Dunajca”, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi ze Śmiałowic (dolnośląskie) za Kügele w Śmiałowicach - koncert muzyki organowej, Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi (małopolskie) za projekt „My som Babiogórcy” - Edukacja Etnograficzna pod Babią Górą oraz Stowarzyszenie Koniczynka z Władysławowa (wielkopolskie) za przedsięwzięcie „Władysławów miejscem trzech kultur”.

Źródło NCK, grafika Widoki.studio/NCK

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane