W samorządach

Samorządy robią krok wyprzedzający. Proponują subwencję rekompensująca

Gdyby projekt strony samorządowej Komisji Wspólnej znalazł uznanie posłów każda nowa ustawa uszczuplająca dochody samorządów musiałaby pociągać za sobą dodatkowe koszty dla budżetu państwa w postaci zwiększenia tzw. subwencji rekompensującej.

W trakcie posiedzenia plenarnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego strona samorządowa, za sprawą sekretarza Andrzeja Porawskiego, przekazała rządowi projekt ustawy o subwencji rekompensującej. 

 

Jak wyjaśniał Andrzej Porawski wobec cały czas pojawiających się projektów uszczuplających dochody samorządów jego przedstawiciele nie mogą być obojętni. Jako przykład sekretarz strony samorządowej podał prace nad zmianą definicji budowli, która mogłaby zmniejszyć wpływy z podatku od nieruchomości. Wspomniał też wydarzenia sprzed kilku lat.

 

Tylko przyjęte w latach 2007-2009 zmiany w podatku PIT kosztowały samorządy 6,8 mld złotych. – Rząd straty z tego tytułu sobie zrekompensował podnosząc stawkę Vat i podnosząc akcyzę. Zrobił to znowu kosztem finansów samorządów ponieważ Vat to podatek, którego samorządy są jedynie płatnikiem – mówił Porawski.

 

Dlatego strona samorządowa proponuje wprowadzenie mechanizmu subwencji rekompensującej wszystkie straty jakie będą wynikać z przyjętych w przyszłości ustaw. – W uzasadnieniu napisaliśmy, że ustawa nie powoduje żadnych skutków finansowych, bowiem dopóki sejm nie przegłosuje ustawy uszczuplającej nasze dochody, dopóty budżet państwa żadnej konsekwencji nie poniesie – tłumaczy Porawski. 

 

Dopiero przyjęcie jakiejkolwiek ustawy, z której wynikały by straty dla samorządów, skutkowałoby powołaniem rezerwy (i jej stopniowe powiększanie) na subwencję rekompensującą, która byłaby rozdzielana następnie pomiędzy samorządy proporcjonalnie do wyliczonych strat. 

 

Projekt to jeden z pomysłów samorządów na zabezpieczenie się przed coraz częściej zgłaszanymi pomysłami i projektami (w sejmie jest np. projekt Zjednoczonej Prawicy, który podnosi kwotę wolną od podatku do wysokości 12 tys. zł) zwiększenia kwot wolnych od opodatkowania PIT. Z wyliczeń wynika, że podniesienie kwoty do 8 tys. spowodowałoby stratę w samorządach ok. 8 mld zł.

 

Co ciekawe zdaniem obecnej na posiedzeniu dyrektor Zdzisławy Wasążnik samorządy otrzymały rekompensaty w zamian za utracone dochody w postaci centralnych programów i dotacji celowych.

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane