W samorządach

Ruda Śląska: trasa rowerowa górą

Budowa trasy rowerowej łączącej wszystkie dzielnice miasta to bezdyskusyjny zwycięzca budżetu obywatelskiego w Rudzie Śląskiej.

Już wiadomo jakie inwestycje będą realizowane w przyszłym roku w mieście w ramach budżetu obywatelskiego.  Swój wybór wśród 12 projektów ogólnomiejskich wskazało 3639 osób, z czego ponad 1,7 tys. wybrało zwycięską propozycję, a żadna z pozostałych nie przekroczyła granicy 400 głosów.

 

– Cieszę się, że głosujących przybywa i mam nadzieję, że do idei budżetu obywatelskiego przekonają oni kolejne osoby – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – Wyniki głosowania pokazują, że nasze mocne zaangażowanie w sprawy infrastruktury rowerowej w mieście całkowicie wpisuje się w oczekiwania mieszkańców.

 

Pomysłodawcy budowy trasy rowerowej łączącej dzielnice przewidzieli w ramach tego zadania oznaczenie pionowe i poziome trasy, wykonanie przejazdów przez ulice, zlikwidowanie barier architektonicznych oraz wyrównanie i utwardzenie nawierzchni. Szacunkowy koszt wynosi 1 mln zł, co stanowi całą kwotę przeznaczoną na część ogólnomiejską. Projekt wpisuje się w wypracowaną podczas warsztatów z mieszkańcami wizję Rudy Śląskiej, określoną w Strategii Rozwoju Miasta na lata 2014 – 2030: „Miasto dzielnic, które nie dzielą – dobre do zamieszkania, pracy i wypoczynku”.

 

Z kolei suma szacunkowych kosztów wszystkich zakwalifikowanych do głosowania projektów lokalnych mieści się w przeznaczonej na ten cel kwocie 1,375 mln zł (125 tys. na każdą dzielnicę).

– Będziemy mogli zrealizować wszystkie z 17 propozycji. Zwłaszcza, że nie było żadnego projektu dotyczącego Chebzia i środki te przechodzą na inne dzielnice. Wyniki głosowania są jednak również elementem dialogu społecznego, pokazują, na jakich inwestycjach mieszkańcom zależy bardziej, a na jakich mniej – tłumaczy Agnieszka Gładysz, naczelnik kancelarii urzędu miasta. Najwięcej głosów zdobyły strefy rekreacji: w Bykowinie – 835 i w Rudzie – 806.

 

Wśród projektów lokalnych znalazły się: wspomniane już strefy rekreacji w Bykowinie oraz Rudzie, plac zabaw z boiskiem w Goduli, rozbudowa placu zabaw w Kochłowicach, monitoring w Szkole Podstawowej nr 18 oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3, wymiana posadzki w Miejskim Przedszkolu nr 20 oraz schodów prowadzących do tej placówki, remont ogrodzenia przy Miejskim Przedszkolu nr 36, rozbudowa infrastruktury sportowej przy Szkole Podstawowej nr 41, remont i modernizacja hali sportowej w Gimnazjum nr 7, parkingi w Bielszowicach oraz Orzegowie, próg zwalniający w Bielszowicach, chodniki w Rudzie i Bielszowicach, modernizacja trasy biegowej i bieżni stadionu przy ul. Czarnoleśnej oraz wymiana parkietu hali sportowej w Nowym Bytomiu.

 

Mieszkańcy propozycje inwestycji przeznaczonych do realizacji z budżetu obywatelskiego na 2015 r. mogli składać do końca czerwca. Projekty musiały dotyczyć zadań o charakterze ogólnomiejskim, czyli służącym wszystkim mieszkańcom Rudy Śląskiej oraz zadań o charakterze lokalnym, czyli służącym mieszkańcom poszczególnych dzielnic. Po weryfikacji do etapu głosowania zakwalifikowano 12 projektów ogólnomiejskich oraz 17 lokalnych. Głosowanie trwało od 21 sierpnia do 10 września. Punkty do głosowania znajdowały się w Urzędzie Miasta, filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, Centrach Inicjatyw Społecznych oraz w Zespole Szkół nr 1 w Chebziu. Kartę do głosowania wypełnić mógł każdy mieszkaniec Rudy Śląskiej powyżej 16. roku życia. Można było zagłosować na jedną inwestycję o charakterze ogólnomiejskim oraz na dwa projekty dzielnicowe.

TAGI: dobre praktyki, finanse samorządowe, gospodarka, polityka miejska, prezydent miasta, budżet jst,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane