Gospodarka

Rosną zaległości lokatorów wobec gmin

fot. Pixabay

Według danych GUS przeciętne zadłużenie w mieszkaniach komunalnych wynosi ponad 12 tys. zł. Łączna kwota zaległości wobec gmin przekroczyła na koniec 2022 r. 4,3 mld zł.

Z najnowszych danych GUS na temat gospodarki mieszkaniowej wynika, że na koniec 2022 r. co czwarty (23,9 proc.) lokator liczącego ok. 8,1 mln zasobów mieszkaniowych zalegał z opłatami za mieszkanie. Łączna kwota zaległości od początku ich powstania (z odsetkami) z tytułu nieuiszczania opłat za mieszkanie wyniosła ponad 6,9 mld zł. 

Najwyższy udział w ogólnej kwocie zaległości w opłatach za mieszkanie mieli lokatorzy mieszkań pozostających w zasobach gmin (62,7 proc.). Łączna kwota zaległości w przypadku mieszkań komunalnych wyniosła na koniec 2022 r. prawie 4,3 mld zł. Oznacza to, że w ciągu zaledwie dwóch lat kwota zaległości wzrosła o prawie 400 mln zł. 

W 2022 r. na 13,1 tys. postępowań eksmisyjnych w sądzie, aż 72,7 proc. dotyczyło lokatorów zajmujących mieszkanie gminne. W niespełna 13 proc. odnosiło się do mieszkań osób fizycznych w budynkach objętych wspólnotami mieszkaniowymi, a jedynie 6,9 proc. stanowiło przedmiot postępowania o eksmisję z mieszkań w zasobach spółdzielni mieszkaniowych. 

 

Źródło: PAP

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane