W samorządach

Radzymin i Niemiszajewo podpisały umowę partnerską

Porozumienie podpisano 21 marca br. podczas I Polsko Ukraińskiego Forum Samorządowego w Serocku.

Gromada Niemiszajewo leży w aglomeracji Kijowa w dystrykcie buczańskim i liczy ponad 16 tys. mieszkańców. Podobnie jak Radzymin jest miejscem zamieszkania dla wielu osób, które pracują lub osiedlają się w pobliżu stolicy. Znajduje się przy ważnej trasie komunikacyjnej – drodze M07, która łączy Kijów z przejściem granicznym do Polski w Dorohusku i trasą do Warszawy i tak jak w gminie Radzymin, planowany jest tu rozwój terenów inwestycyjnych.

Na początku rosyjskiej agresji w Ukrainie Niemiszajewo znalazło się pod okupacją – w marcu 2022 r. na ponad miesiąc tereny gromady zostały zajęte przez wrogie wojska, które stąd prowadziły ataki w kierunku Buczy, Irpienia i Kijowa. W tym czasie tylko przez 2–3 dni możliwa była ewakuacja ludności cywilnej. Zniszczeniu uległo blisko 300 obiektów – bloków, domów, a także szkoła, przedszkole i szpital. Po wyzwoleniu Niemiszajewo stopniowo wraca do normalnego życia, pomimo trwających w Ukrainie działań wojennych.

Współpraca Radzymina z Niemiszajewem ma obejmować budowanie kontaktów pomiędzy społecznościami i instytucjami obu gmin, a także wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, m.in. w takich obszarach jak kultura, edukacja, administracja samorządowa czy rozwój gospodarczy i społeczny. Wśród najpilniejszych potrzeb, które wynikają z przywracania normalnego funkcjonowania po zniszczeniach wojennych, jest odbudowa infrastruktury publicznej, doposażenie samorządowego centrum usług dla mieszkańców (CNAP) i pomoc uchodźcom wewnętrznym.

oprac. na podst. inf. ZMP; fot. UM Serock

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane