W samorządach

Poznań czyści ulice z reklam

Około 300 nielegalnych tablic reklamowych usunięto z ulic stolicy Wielkopolski w 2022 roku. To efekt licznych kontroli przeprowadzonych przez miasto i Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

O wizerunku i rozwoju miasta decyduje w dużej mierze jakość jego przestrzeni publicznych, dlatego uporządkowanie tej kwestii jest od lat jednym z moich priorytetów. Działania prowadzone przez urząd miasta, Zarząd Dróg Miejskich i Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego przynoszą efekty. Teraz miasto zyska także kompleksowe i efektywne narzędzie, jakim jest uchwała krajobrazowa, która wprowadzi nowe, wyższe standardy w tym zakresie. Po wejściu jej w życie będziemy mogli egzekwować porządek reklamowy w skróconej, łatwiejszej ścieżce niż dotychczas – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Kontrole legalności nośników reklamowych prowadzą pracownicy urzędu miasta z Wydziału Urbanistyki i Architektury, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków czy Wydziału Gospodarki Nieruchomościami. Zajmuje się tym także Zarząd Dróg Miejskich oraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. W 2022 r. z ulic stolicy Wielkopolski zniknęło ok. 300 nielegalnych reklam, w tym ponad 60 wielkoformatowych. Były to nośniki wolnostojące, w tym trwale związane z gruntem, a także banery i tablice zamontowane na elewacjach budynków i ogrodzeniach. Zlikwidowano także ekrany LED.

Samowole reklamowe często zgłaszają sami mieszkańcy lub miejscy społecznicy. W walkę z nielegalnymi nośnikami zaangażowane są także niektóre spółdzielnie mieszkaniowe.

W styczniu urząd miasta opublikował uaktualniony „Szyldownik” – poradnik dla lokalnych przedsiębiorców i zarządców nieruchomości, który pomoże im zaprojektować szyld w  taki sposób, aby nie kłócił się on z zasadami kompozycji i z zapisami uchwały krajobrazowej. Publikacja zawiera także wytyczne dotyczące lokalizowania reklam.

I jeszcze ciekawostka. Miejski Konserwator Zabytków nakazał także zdemontowanie 58 nielegalnie postawionych urządzeń do przechowywania paczek oraz nałożył kary finansowe na firmy InPost i Allegro. Automaty są ustawione w strefie ochrony konserwatorskiej bez wymaganych przepisami prawa zgód. Konserwator nie ma nic przeciwko istnieniu urządzeń w strefie ochrony konserwatorskiej, jednak przed montażem muszą uzyskać pozwolenie. Pod koniec ubiegłego roku Poznań udostępnił wytyczne dotyczące lokalizowania automatów przechowujących przesyłki. Publikacja służy do ujednolicenia zasad stawiania maszyn paczkowych na miejskich gruntach. Mogą z niej – jako podręcznika dobrych praktyk – skorzystać także właściciele prywatnych nieruchomości, którzy posiadają na swoim terenie lub planują postawienie na nim tego typu urządzenia.

oprac. na podst. inf. UM Poznań

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane