W samorządach

Potrzebujemy odpornego systemu rolniczego – apelują regionalni i lokalni przywódcy UE

W Toruniu odbyła się konferencja zorganizowana przez Europejski Komitet Regionów – „Kryzys żywnościowy: innowacyjne budowanie odpornych społeczności regionalnych i lokalnych" – która była zwieńczeniem dwudniowych dyskusji z udziałem członków Komisji Zasobów Naturalnych (NAT) KR-u. W debatach politycy z regionów, miast i społeczności wiejskich UE zwracali uwagę na skutki susz i powodzi, rosnące koszty produkcji żywności oraz wrażliwość łańcucha dostaw żywności. Argumentowali, że odważne działania i innowacje ze strony producentów i polityków – w obszarach od rybołówstwa po ochronę konsumentów – będą konieczne, aby przywrócić zrównoważony system żywnościowy UE.

Otwierając konferencję, przewodnicząca komisji NAT, Isilda Gomes (Portugalia), burmistrz Portimão, powiedziała: – Wraz z wojną na Ukrainie nowy nieoczekiwany kryzys zagraża naszym europejskim systemom żywnościowym. Na poziomie regionalnym, proponujemy rozwiązania, które uczynią te systemy bardziej odpornymi: wdrażając inteligentne i zrównoważone zamówienia publiczne, krótkie lokalne systemy żywnościowe, redukcję odpadów lub rolnictwo miejskie. Ale potrzebujemy również silniejszych ram na szczeblu europejskim z większą liczbą regulacji.

W wydarzeniu – również w roli gospodarza – wziął udział między innymi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego: –Agresja Rosji na Ukrainę stwarza bardzo realne zagrożenie głodem w niektórych częściach świata oraz problemy społeczne i gospodarcze. Potrzebna jest fundamentalna rewizja polityki rolnej Unii Europejskiej, która na poziomie poszczególnych regionów powinna stać się znacznie bardziej samowystarczalna żywnościowo. Nasza żywność musi poprawić jakość i promować zdrowie. Produkcja żywności może być niezwykle innowacyjną dziedziną i zapewnić impuls dla rozwoju nowoczesnych regionów. Unia Europejska nie powinna wspierać reżimów totalitarnych i krajów, które degradują swoje środowisko, kupując od nich żywność, nawozy lub inne środki produkcji rolnej. – Marszałek dodał również: – Znajdujemy się w sytuacji, w której zależność Unii Europejskiej stała się tak duża, że bardzo łatwo o destabilizację dostaw żywności, czy to przez klęski żywiołowe, pandemie, czy szantaż polityczny .

Marszałek Całbecki pochwalił również wysiłki UE na rzecz mapowania słabych punktów środowiska w ramach programu obserwacji Ziemi Copernicus. Konferencja odbyła się w miejscu urodzenia – Toruniu – oraz w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Program Copernicus dostarcza danych decydentom i władzom publicznym, które potrzebują tych informacji do opracowywania przepisów i polityk dotyczących środowiska lub do podejmowania krytycznych decyzji w przypadku sytuacji nadzwyczajnych, takich jak klęski żywiołowe.

Spotkanie odbyło się w kontekście najgorszej od 500 lat suszy w Europie w 2022 r., inwazji Rosji na pełną skalę na Ukrainę i gwałtownego wzrostu kosztów życia w UE. Rosyjska próba podboju Ukrainy zdestabilizowała światowe rynki rolne i zwiększyła napięcia w systemie rolnym UE. Polska, Bułgaria, Słowacja i Węgry w 2023 r. nałożyły jednostronne embarga na import produktów rolnych z Ukrainy.

Na posiedzeniu NAT, które odbyło się 1 czerwca, przyjęto projekt opinii przygotowany przez Dana Boyle'a (IE/GREENS) w sprawie pakietu ochrony konsumentów. Opinia jest powiązana z Europejskim Zielonym Ładem i jego celami w zakresie zrównoważonej konsumpcji i gospodarki o obiegu zamkniętym. Przedstawiciele samorządów lokalnych i regionalnych w komisji NAT poparli dyrektywę w sprawie zielonych roszczeń, której celem jest zapewnienie konsumentom większej jasności co do ekologicznych właściwości produktów, oraz poparli pomysły zachęcające do naprawy produktów.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane