W samorządach

Pomnik Teściowej stanął w Inowrocławiu

Prezydent Ryszard Brejza: – To będzie taka sympatyczna promocja naszego uzdrowiska.

Pomnik od pierwszego dnia budzi ogromne zainteresowanie. Sympatyczna starsza pani „zaprasza” do zrobienia sobie z nią zdjęcia na ławeczce w pijalni wód mineralnych. Ludzie z zaproszenia korzystają, migawki aparatów trzaskają co i rusz. Bo z taką teściową zdjęcie chciałby mieć każdy, tym bardziej, że nie każdy taką sympatyczną ma.

 

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza wyjaśnia: – Inowrocław z racji swoich funkcji uzdrowiskowych chce promować swoje walory w sposób nietypowy, z tego co wiemy niespotykany nigdzie w Polsce i na świecie: przez teściową. Ten symbol wykorzystywany będzie przez nas w różnych konkursach, festynach, a Polacy mają na temat teściowej dużo do powiedzenia... Teściowa jest przedmiotem wielu komentarzy, dowcipów, powiedzeń, jednym słowem wdzięcznym tematem poruszanym podczas spotkań towarzyskich, a klimat Parku Solankowego doskonale do tego służy.

 

A warto, nie tylko ze względu na Pomnik Teściowej, zajrzeć do pijalni wód. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Zasmakuje placka drożdżowego, w cieniu pal i bambusów posłucha ćwierkających ptaków, a dwa kroki dalej wzmocni się leczniczą „Jadwigą” i mineralną „Inowrocławianką”. Miłośnicy mocniejszych trunków zakosztują specjalnych koktajli.

 

W pobliżu Pomnika Teściowej zostanie  wyłożona księga, w której będzie można dokonywać wpisów na temat swoich teściowych, tych przyszłych też, żartów z nimi związanych, jednym słowem – przelać na papier wszystko, co do tej postaci nawiązuje lub się z nią kojarzy.

 

To na pewno pierwszy pomnik w Polsce poświęcony tylko teściowej, ale niejedyny, na którym teściowa się znalazła. W Ryglicach, na wschodnich kresach Małopolski, w 2008 zbudowano fontannę z postaciami matki z dzieckiem i starszej kobiety, symbolizującymi rodziny czekające na powrót bliskich z emigracji zarobkowej na zachodzie Europy.

 

Wójt gminy Ryglice Bernard Karasiewicz tłumaczył wtedy: – Nasza gmina i całe Pogórze ma problem bardzo dużej emigracji, pojawił się więc pomysł, by fontanna miała formę postaci wyczekujących na przyjazd tych, którzy wyjechali. Pomnik emigranta ma symbolizować, że ta ziemia jest gościnna, że tu na was czekają, tutaj macie wracać.

 

To że starsza pani z pomnika w Ryglicach jest babcią stojącego obok dziecka, to oczywiste. Nie wiadomo jedynie do końca, czy jest teściową stojącej obok kobiety, czy jej matką. Złośliwi wskazują na to drugie.

TAGI: dobre praktyki, promocja,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane