W samorządach

Piaseczno dostanie stałe połączenie z Warszawą linią SKM

12 marca po raz pierwszy na tory wyjadą pociągi nowej całotygodniowej linii Szybkiej Kolei Miejskiej – S4. Połączy ona Piaseczno z Warszawą i Wieliszewem.

Dzień później, 13 marca, ruszą pociągi linii S40, które będą obsługiwały, ale tylko w dni powszednie, trasę Piaseczno – Warszawa Główna. Na nowych trasach będą obowiązywały wszystkie bilety ZTM.

– Otwieramy dwa nowe, codzienne połączenia kolejowe z południa aglomeracji warszawskiej do stolicy. Mieszkańcy Piaseczna, ale także wielu warszawskich dzielnic, będą mogli skorzystać z dwóch kursów w ciągu godziny. Podróż pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej z Piaseczna do centrum stolicy zajmie zaledwie 35 minut – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Rozkłady jazdy obu linii – S4 i S40 – w dni powszednie będą ze sobą skoordynowane – oznacza to, że z Piaseczna do Warszawy pociągi SKM będą wyruszały dwa razy na godzinę, czyli co około pół godziny – na zmianę S4 i S40.

Linia SKM z Piaseczna w wielu miejscach przecina się trasami linii Warszawskiego Transportu Publicznego. Umożliwi to przesiadki między pociągami, autobusami, tramwajami i metrem – przy przystankach Warszawa Jeziorki, Służewiec, Żwirki i Wigury i Aleje Jerozolimskie można przesiąść się do autobusów, a przy Służewcu i Rakowcu także do tramwajów. Dużym węzłem przesiadkowym stolicy jest Dworzec Zachodni, gdzie można skorzystać nie tylko z innych połączeń kolejowych, ale także z autobusów – odjeżdżających stąd w różne rejony miasta.

Pociągi S40 dojadą do Warszawy Głównej, czyli na plac Zawiszy, gdzie krzyżują się trasy wielu linii autobusowych i tramwajowych. Natomiast pociągi S4 na północnym odcinku trasy będą skomunikowane nie tylko z autobusami i tramwajami (stacje Warszawa Wola, Koło, ZOO, Toruńska), ale również z metrem – linią M2 przy stacji Warszawa Młynów i M1 przy Dworcu Gdańskim.

Na trasie przejazdu linii SKM są dwa parkingi P+R – przy przystankach Warszawa Jeziorki i Warszawa Żerań. Nowe połączenia będą obsługiwane dostępnym taborem, w tym najnowszymi pociągami typu Impuls 2, z których SKM korzysta od ubiegłego roku.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane