W samorządach

Pasywne przedszkole w Pomiechówku

Koszt: 17 mln złotych. Marszałek Adam Struzik i wicepremier Janusz Piechociński przecinający wstęgę. W mazowieckiej gminie Pomiechówek otwarto właśnie jeden z najnowocześniejszych budynków tego typu w Polsce.

Była już pasywna szkoła w Stoszowicach, teraz jest przedszkole.. w Pomiechówku. Nowy obiekt to kluczowy projekt inwestycyjny w gm. Pomiechówek, jednocześnie największe przedsięwzięcie w zakresie budowania infrastruktury służącej osobom z dysfunkcjami oraz zastosowania w budownictwie technologii energooszczędnych. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 17 mln zł, z czego 5 mln dofinansował PFRON.

 

Obiekt w Pomiechówku jest budynkiem realizowanym w technologii pasywnej. Tego typu obiekty odznaczają się niskim sezonowym zapotrzebowaniu na energię cieplną, nieprzekraczającym 15 kWh/m2 powierzchni budynku. Powoduje to znaczne obniżenie kosztów eksploatacji takiego budynku. Małe zużycie energii cieplnej ogranicza także emisję spalin powstałych przy ogrzewaniu do atmosfery. Wymagane jest zapewnienie najlepszej izolacyjności przegród, tj. ścian, dachu, okien itp. od środowiska zewnętrznego, a także wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (np. kolektory słoneczne).

 

 

Przedszkole ma kształt zwarty, prostokątny, o delikatnych przesunięciach jedynie na elewacji południowej. Przeszklenia i fragmenty fasad szklanych zwrócone są na południe, co pozwala na duże zyski ciepła od światła słonecznego. Natomiast elewacja północna ma małe okna, i jest zupełnie prosta, aby nie generować strat. Układ wewnętrzny budynku również ma znaczenie. Sale przedszkolne, oraz główne reprezentatywne pomieszczenia są zlokalizowane od południa, natomiast pomieszczenia obsługi i administracji – od północy.

 

 

Budynek jest skonstruowany z materiałów które zapewniają wysoki współczynnik izolacyjności cieplnej. Ściany i dach są dodatkowo ocieplone 25 cm styropianu wysokoizolującego, a parametry wzmacnia jeszcze fasada wentylowana obłożona płytami kompozytowymi na ruszcie aluminiowym. Na części budynku zaprojektowano dach zielony będący bardzo dobrym izolatorem. Przegrody przeszklone – czyli okna, drzwi i fasady dobrano w taki sposób aby nie stwarzały one dodatkowych strat przez tzw. mostki termiczne, ale również tak aby posiadały najlepsze parametry izolacyjności (U=0,8 W/m2K).

 

 

Przedszkole wyposażone zostało w układ wentylacji mechanicznej, który zapobiega mieszaniu się zimnego powietrza zewnętrznego bezpośrednio z powietrzem wewnątrz. Powoduje to wyeliminowanie kolejnej możliwości straty ciepła. Oprócz instalacji wentylacyjnej nowe przedszkole będzie zaopatrywane w ciepłą wodę użytkową przy użyciu instalacji solarnej. Na dachu budynku planuje się instalację ośmiu kolektorów słonecznych o dużej mocy, które będą ogrzewały wodę w budynku przez cały rok.

 

 

Obiekt został podzielony na dwie strefy: przedszkolną i ogólnodostępną – czynną poza godzinami pracy przedszkola. Znajdują się tam gabinety rehabilitacyjne i sala konferencyjna z pełnym wyposażeniem audiowizualnym i optymalną akustyką. By organizować przedsięwzięcia niezwykłe, nietuzinkowe, na szczycie budynku powstał dach zielony – miejsce idealne na kameralne spotkania artystyczne. W obiekcie planowane są działania rehabilitacji ze szczególnym uwzględnieniem rehabilitacji zawodowej.

 

Znalazło się też miejsce m.in. dla sala polisensorycznej, która dzięki różnorodnym urządzeniom stymuluje rozwój zmysłów i jest doskonałym narzędziem w procesie terapii polisensorycznej osób z dysfunkcjami. Łóżko wodne, wyspa światłowodów, domek lustrzany, zestaw do aromaterapii to tylko wybrane urządzenia, za pomocą których dzieci będą miały możliwość doświadczanie świata zmysłami wzroku, dotyku, słuchu i węchu.

 

 

Obiekt w liczbach:


1 660,60 m2 - powierzchnia zabudowy
4 435,02 m2 - powierzchnia użytkowa
19 585,97 m3 – kubatura budynku
17 394 833,05 zł – wartość inwestycji
250 - miejsc dla przedszkolaków

 

Do przedszkola zostały przyjęte wszystkie chętne dzieci, było ich 247.

TAGI: dobre praktyki,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane