Kultura

Pandemiczny poradnik dla bibliotek

Poradnia Biblioteki Narodowej publikuje odpowiedzi na pytania dotyczące działalności bibliotek w czasach zarazy.

Jak długo wirus utrzymuje się na książkach? Czy należy zrezygnować z prenumeraty dzienników? Czy można stosować lampy UV do dezynfekcji książek? - to tylko kilka z kilkudziesięciu kwestii wyjaśnionych przez ekspertów Biblioteki Narodowej pod niniejszym adresem.  

Odpowiedzi są aktualizowane zgodnie z aktualnym stanem wiedzy i zaleceniami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz aktami prawnymi. Katalog jest na bieżąco uzupełniany, Biblioteka Narodowa prosi o przesyłanie pytań pod adresem poradnia@bn.org.pl. Oprócz odpowiedzi udzielonej bezpośrednio pytającemu, wyjaśnienia będą umieszczane w Poradni dostępnej on-line.

A oto odpowiedzi na pytania z początku tego tekstu:
- choć książki są papierowe, to ich okładki, np. lakierowane, są wykonane z tworzyw sztucznych i wirus pozostaje na ich powierzchni znacznie dłużej niż na papierze. W związku z tym wirus na okładce książki przetrwa tak długo, jak na powierzchniach plastikowych, czyli według najnowszych badań ok. 3 dni. Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi;
- Biblioteka Narodowa rekomenduje rezygnację z prenumeraty dzienników, tygodników papierowych i zaleca prenumeratę cyfrową;
- światło UV ma bardzo szkodliwy wpływ na materiały, z których wykonane są książki. Nie należy naświetlać książek lampami UV.

Życzymy zdrowej lektury.

fot. Pixabay

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane