Prawo

Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur jednak nie w 2024 r.

– Nie możemy sobie pozwolić na ani jeden dzień, w którym KSeF nie działa tak jak powinien. Mówimy o milionach faktur, które muszą być przez KSeF sprawnie procesowane. Nie ma miejsca na niedoróbki” – poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej Minister Finansów.

Obowiązkowy KSeF nie zostanie wdrożony w tym roku – ogłosił Szef Resortu Finansów podczas dzisiejszego briefingu prasowego. Powodem przesunięcia terminu jest niedostateczne przygotowanie techniczne Krajowego Systemu eFaktur. KSeF docelowo będzie obowiązkowy, ale nie od 2024 r.

Podana przez Ministerstwo przyczyna opóźnienia leży w nieprawidłowościach kodu, niedostatecznej funkcjonalności oraz wydajności systemu. Ministerstwo poinformowało, że nie może dopuścić do sytuacji, w której polskie firmy nie będą mogły wystawiać faktur, oraz w której stabilność obrotu gospodarczego byłaby zagrożona. Resort finansów obawia się paraliżu i bałaganu na kształt tzw. „Polskiego Ładu”.

Resort poinformował ponadto, że ogłoszony będzie przetarg na publiczny audyt systemu KSeF. Zaś nowe regulacje będą dodatkowo skonsultowane ze środowiskami przedsiębiorców, księgowych i doradców podatkowych. Celem jest wprowadzenie KSeF nie wbrew, ale we współdziałaniu z przedsiębiorcami.

Podkreślono jednocześnie, że KSeF jest potrzebny Polskiej gospodarce, konieczne jest uszczelnianie systemu VAT i informatyzacja gospodarki.

Resort obawia się, że system nie zapewnia odpowiedniej przepustowości. Wejście do KSeF może być zablokowane poprzez brak narzędzia (kodu). Sytuacja ta może spowodować, że przedsiębiorcy nie będą mogli wystawić faktur od lipca 2024 r. Jest to zagrożenie płynności działalności gospodarczej. Każdy z przedsiębiorców może mieć problemy po stronie informatycznej, zarówno po stronie systemu krajowego jak i po stronie własnego systemu do wystawiania faktur. System musi zabezpieczać postępowanie podczas ewentualnych problemów, tak aby przedsiębiorca miał komfort prowadzenia działalności. Priorytetem jest aby przedsiębiorcy nie odczuli za bardzo przejścia na poziom eFaktur. Celem jest wyważenie interesu publicznego i prywatnego a zatem w 2024 r. będą prowadzone intensywne konsultacje, do których resort zaprasza. 

Data wdrożenia obowiązkowego KSeF podana zostanie po poznaniu wyników audytu.

*autorka doradcą podatkowym, specjalizuje się w problemach podatkowych sektora finansów publicznych

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane