Prawo

Nawet 10 000 złotych kary za brak skrzynki!

Za brak skrzynki pocztowej właściciel nieruchomości może zapłacić karę w wysokości od 50 zł do, aż 10 tysięcy złotych.

Od Nowego Roku obowiązują nowe przepisy regulujące dostarczanie przesyłek pocztowych. Ustawa z dnia 23 listopada 2012 roku Prawo Pocztowe (Dz. U. poz 1529 z dnia 29.12.2012r) została podpisana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego pod koniec zeszłego roku. Jej celem jest wdrożenie, w polski system, prawa europejskiego regulującego dostęp do rynku pocztowego. Wymóg liberalizacji jej przepisów postawiła przed Polską Unia Europejska.

           

Swobodny dostęp do rynku pocztowego

 

Ustawa zniosła wyłączność Poczty Polskiej na obsługę listów ważących mniej niż 50 gram. Pożegnamy się zatem z dołączanymi do przesyłek metalowymi blaszkami, czy też papierowymi notesami służącymi dociążeniu listu. Europejskie prawo nakazuje równy dostęp firm, świadczących usługi pocztowe do rynku pocztowego. Wystarczy im jedynie wpis do rejestru operatorów pocztowych, prowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej – nie jak do tej pory zezwolenie. Ponadto państwo w dalszym ciągu gwarantować będzie dostęp do usług powszechnych, dostępnych la wszystkich w przystępnych cenach. Zmianie może ulec jednak ich operator ponieważ Poczta Polska świadczyć je będzie jedynie przez 3 lata, kolejne 10 lat świadczyć je będzie operator wybrany w przetargu.

 

Kara za brak skrzynki oddawczej

 

Niewątpliwie uwolnienie rynku usług pocztowych z monopolu Poczty Polskiej to krok w przód, jednak nie jedyny. Ustawa Prawo Pocztowe wprowadza karę za brak skrzynki pocztowej na nieruchomości. Nie byłoby w tym nic kontrowersyjnego gdyby nie jej wysokość, jaką przewiduje ustawa – za brak skrzynki pocztowej właściciel nieruchomości zapłaci nawet 10 tysięcy złotych kary.

Ustawa określa, że właściciel bądź współwłaściciel budynku mieszkalnego zobowiązany jest do umieszczenia skrzynki pocztowej przypisanej do nieruchomości. W przypadku budynków jednorodzinnych powinna się ona znajdować przed drzwiami wejściowymi lub
w ogólnodostępnej części nieruchomości. W budynkach wielorodzinnych, z co najmniej trzema wyodrębnionymi lokalami, zestaw skrzynek pocztowych winien znajdować się w ogólnodostępnej części nieruchomości. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia tego roku, za brak takiej skrzynki właściciel bądź współwłaściciel nieruchomości zapłacić może karę pieniężną w wysokości od 50 zł, do aż 10 tysięcy złotych. Kara wymierzona może zostać po przeprowadzeniu wcześniejszej kontroli a jej wysokość zależy od woli Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Ustalając wysokość kary ma on brać pod uwagę stopień szkodliwości czynu z możliwością odstąpienia od jej wymierzenia  gdy szkodliwość będzie znikoma. Biorąc zatem pod uwagę fakt, że mowa o skrzynkach pocztowych można oczekiwać wyrozumiałości Prezesa UKE, a groźbę wysokiej kary potraktować z przymrużeniem oka.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane