W samorządach

Nasz drogi telewidzu, idzie powódź!

Wkrótce informacje o zagrożeniu powodziowym będą wyświetlane na ekranach telewizorów odbierających kanały TVP.

Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji oraz Juliusz Braun, prezes Telewizji Polskiej SA, podpisali list intencyjny dotyczący kontynuacji i rozwoju usługi Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO).

 

Szef MAC podkreślał, że mieszkańcy terenów dotkniętych powodzią z jednej strony chwalili udzielaną pomoc, z drugiej wskazywali też na to, że nie zawsze byli powiadamiani na czas o zagrożeniu.

 

– Dlatego w tej chwili chcemy wzmocnić ten system zawiadamiania ludzi o tym, że coś się może wydarzyć – dodał Trzaskowski. – Zaczęliśmy od programów pilotażowych i od telewizji regionalnych, natomiast mamy nadzieję, że już niedługo system będzie dostępny we wszystkich programach TVP. Dzięki temu w momencie zagrożenia pojawi się komunikat na ekranie telewizora. Docelowo chcielibyśmy, żeby za pomocą SMS-a ludzie mogli otrzymywać informacje o pojawiających się zagrożeniach”.

 

Juliusz Braun, prezes TVP, podkreślał, że dzięki temu, że udało się doprowadzić do końca wielki projekt cyfryzacji naziemnej telewizji, możemy wdrażać nowe usługi, które do tej pory niekoniecznie były łączone z telewizją. – Ważne jest to, że dzięki regionalizacji komunikaty o zagrożeniach możemy adresować do mieszkańców poszczególnych regionów. To jest coś znacznie więcej niż tylko telewizja – podkreślił.

 

Podpisanie listu umożliwi m.in. kontynuację i rozwój projektu poprzez rozszerzenie RSO na wszystkie programy multipleksu trzeciego (MUX-3), a także sukcesywne uzupełnianie systemu o nowe poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

 

Regionalny System Ostrzegania to usługa, która umożliwia powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach zarówno na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, jak i w naziemnej telewizji cyfrowej, w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych: w standardzie HbbTV, w telegazecie, z wykorzystaniem napisów DVB.

 

Komunikaty pojawiać się będą w formie napisów na ekranie telewizora. W zwięzły sposób będą informować i odsyłać do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. Natomiast w telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (tj. łączącej telewizję z internetem) można będzie przejść na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

TAGI: dobre praktyki, gospodarka, ministerstwo administracji i cyfryzacji, mac,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane