W samorządach

Na jednym bilecie

Prezydenci pięciu miast województwa kujawsko-pomorskiego podpisali list intencyjny w sprawie rozpoczęcia prac nad utworzeniem wspólnego e-biletu na przejazdy komunikacją publiczną.

Przygotowana w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego koncepcja zintegrowanego e-biletu zakłada powstanie platformy internetowej połączonej z aplikacją mobilną, która pomoże znaleźć najtańszy i najbardziej efektywny sposób podróży.
Sygnatariusze deklarują chęć współpracy na rzecz realizacji projektu Kujawsko-Pomorskiej Aplikacji Transportowej. Głównym celem jest zwiększenie poziomu dostępności transportu publicznego dla mieszkańców województwa oraz turystów odwiedzających region. Podpisanie listu intencyjnego to pierwszy krok w tym kierunku. Realizacja usługi będzie wymagała budowy systemu informatycznego, spinającego systemy komunikacyjne wszystkich sygnatariuszy porozumienia.
Pod listem podpisali się marszałek Piotr Całbecki, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, prezydent Torunia Michał Zaleski, wiceprezydent Włocławka Domicela Kopaczewska, prezydent Grudziądza Maciej Glamowski i prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.
Projekt ma zostać sfinansowany z funduszy europejskich.


Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego
W Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Włocławku i Inowrocławiu regionalne linie transportowe krzyżują się z transportem miejskim. Chcielibyśmy, aby użytkownicy komunikacji nie odczuwali różnicy pomiędzy poszczególnymi organizatorami transportu i mogli w jednym miejscu, w jednej aplikacji mobilnej kupić bilet uprawniający do korzystania z tych usług, bez względu na to, czy podróżują koleją, autobusami, tramwajami czy innymi środkami transportu. Dzięki temu będą mogli swobodnie przemieszczać się po całym województwie. Wymaga to zbudowania systemu informatycznego, wygodnego i prostego w użytkowaniu i umożliwiającego rozliczenia między organizatorami transportu i przewoźnikami. To ostatnie jest najtrudniejsze. Przed nami dużo pracy. Jestem przekonany, że bez udziału prezydentów miast nie udałoby nam się tego zrobić.

Michał Zaleski, prezydent Torunia
Aplikacja ma ułatwić podróżowanie w układach zamkniętych, tam gdzie dociera regionalny transport kolejowy, samochodowy oraz komunikacja miejska. Ale ważne, aby była też otwarta na inne połączenia, umożliwiała podróż poza nasz region, do Berlina czy Paryża. Mam nadzieję, że stworzenie tego systemu wprowadzi nas na od dawna oczekiwany, wyższy poziom dostępu do transportu publicznego poprzez systemy elektroniczne, ułatwi pasażerom planowanie podróży i zakup biletów na różne środki transportu.


Fot. UM Toruń

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane