W samorządach

Mieszkania NON STOP

Osiedle Wrzosowe Wzgórze. Fot. UM Szczecin

Szczecin może poszczycić się bogatą ofertą mieszkań kierowaną do różnych grup. Na szczególną uwagę zasługują programy w ramach Agencji Mieszkaniowej Miasta. Ciekawym pomysłem jest też oferta zwana NON STOP.

Szczecińskie TBS-y realizują wiele projektów związanych z budową mieszkań na wynajem, z umiarkowanym czynszem. Zakładają one zarówno partycypację osób fizycznych oraz prawnych w kosztach budowy, jak i udział finansowy Szczecina. W trakcie naboru wniosków na wynajem w systemie partycypacji w kosztach budowy wpływa ich średnio 10 na każdy lokal, choć zdarzało się w przypadku atrakcyjnej lokalizacji, że było to nawet 20. Popyt jest więc bardzo duży. Szczecin realizuje również projekty związane z rewitalizacją, przebudowując i modernizując 100-letnie kamienice w centrum.

 

Wrzosowe wzgórze

Miasto może pochwalić się zakończeniem II etapu budowy osiedla Wrzosowe Wzgórze. Powstały 203 mieszkania i dwa lokale użytkowe. Przygotowania do realizacji III etapu już ruszyły. Miasto liczy, że w pierwszej połowie przyszłego roku rozpoczną się roboty.

Szczecin realizuje również projekt „Bliżej przestrzeni”, związany z działaniami rewitalizacyjnymi w kwartale śródmiejskim. W jego ramach wybudowane zostaną mieszkania wspomagane dla osób starszych z dostępem do dachu budynku – tam będzie można np. uprawiać ogródek. Powstanie też żłobek dla 50 dzieci oraz lokal na Centrum Mieszkańca, a do tego dwupoziomowy garaż podziemny. Nad garażem, w formie amfiteatralnej, wydzielony zostanie teren z zielenią, ogrodami społecznymi, fontanną i miejscami do siedzenia.

 

Modernizacja kamienicy

Trwają przygotowania do modernizacji kamienicy przy ul. Bogusława 49 z małymi mieszkaniami na wynajem. Miasto jest też w trakcie postępowań przetargowych na wykonawców robót w dwóch oficynach przy ul. Bałuki 20 i 21 oraz w zespole trzech oficyn przy ul. Bolesława Śmiałego 34, 35 i 36 z mieszkaniami wspomaganymi dla osób starszych.

Szczecin korzysta ze wszystkich dostępnych źródeł finansowania mieszkań przeznaczonych na wynajem, oferowanych w ramach rządowych programów obsługiwanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Korzysta również z dotacji bezzwrotnej udzielanej gminom z Funduszu Dopłat, preferencyjnego kredytu zwanego finansowaniem zwrotnym oraz środków dotacyjnych z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. W ubiegłych latach pozyskano również kredyt preferencyjny z EBI w ramach Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych. Pomocne mogą okazać się nowe propozycje rządowe wsparcia działań związanych z energooszczędnością i ochroną klimatu, które mają być dostępne w ramach Krajowego Programu Odbudowy.

 

Najem lokali do remontu

Szczecin może pochwalić się ofertą najmu w zamian za remont. O taki lokal może ubiegać się każdy pełnoletni mieszkaniec, który boryka się z problemem braku mieszkania (np. mieszka z rodzicami lub wynajmuje lokal na wolnym rynku na czas określony) i osiąga odpowiedni dochód. Oferty podawane są do publicznej wiadomości co najmniej dwa razy w miesiącu. Zawierają szczegółowe informacje dotyczące położenia lokalu, powierzchni, zakresu robót remontowych, w tym związanych z przebudową i modernizacją, szacunkowy koszt wymaganego zakresu prac, wysokość czynszu najmu oraz szacunkowe koszty związane z opłatami za media. Wnioskodawca może złożyć jeden wniosek na dwa wybrane lokale ujęte w aktualnej ofercie. Wnioski wraz z dokumentami podlegają weryfikacji i ocenie przez pracowników Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych. W przypadku, gdy na lokal jest więcej chętnych, o przyznaniu go konkretnej osobie decyduje liczba punktów. Jeśli wnioskodawcy ubiegający się o jedno mieszkanie będą mieli taką samą punktację, o przekazaniu lokalu decyduje losowanie. Po dopełnieniu formalności i podpisaniu umowy najemca rozpoczyna remont, na przeprowadzenie którego ma 8 miesięcy.

 

NON STOP

Ciekawym rozwiązaniem w Szczecinie jest oferta mieszkaniowa NON STOP. Miasto oferuje mieszkania na wynajem będące w jego dyspozycji, a stanowiące własność Szczecińskiego TBS lub TBS Prawobrzeże. Oferta jest aktualizowana na bieżąco. Regularnie publikowane są nowe propozycje najmu mieszkań z czynszem komunalnym lub TBS-owym. Program ze względu na krótki czas załatwiania formalności – mieszkanie można wynająć nawet w ciągu dwóch tygodni (od złożenia wniosku do odebrania kluczy), bogatą ofertę (zróżnicowana wielkość, funkcjonalny układ, lokale w różnych częściach Szczecina), standard wykończenia (od razu do zamieszkania) oraz wysokość czynszu (od ok. 11 do 15 zł/mkw.) stanowi atrakcyjne uzupełnienie oferty miasta.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane