Kultura W samorządach

Gminne biblioteki walczą o czytelnictwo

Miejskie biblioteki publiczne nie czekają biernie na czytelników. Tym bardziej, że coroczne raporty o stanie czytelnictwa w Polsce publikowane przez Bibliotekę Narodową nie dają nadziei na to, że tłumy moli książkowych zaczną tłoczyć się pomiędzy regałami. Potrzebna jest aktywna promocja zalet płynących z lektury.

W skali krajowej akcją wartą zauważenia jest Noc Bibliotek, podczas której czytelnie otwierają się w nietypowych godzinach w nadziei, że goście wrócą później także przy świetle dziennym. Natomiast w skali lokalnej popularność zyskują festiwale literackie. Ich organizatorem lub współorganizatorem jest zwykle miejscowa biblioteka. Poza największymi ośrodkami – Krakowem czy Wrocławiem – swoje imprezy mają Kielce, Sopot, Wisła, dolnośląska Nowa Ruda czy małopolskie Gorlice.


Joanna Kalisz-Dziki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach, współorganizującej Festiwal im. Zygmunta Haupta
MBP w Gorlicach jest współorganizatorem festiwalu od pierwszej edycji. Pomysł zrodził się w głowach Moniki Sznajderman i Andrzeja Stasiuka (który jest jego dyrektorem artystycznym). Wybór miejsca był nieprzypadkowy. W latach 30. ubiegłego wieku patron festiwalu, wybitny pisarz, przebywał na ziemi gorlickiej, m.in. w Szymbarku – został po tym ślad w postaci opowiadania.
Od początku, czyli od 2015 roku, to biblioteka jako instytucja składa wnioski o dofinansowanie m.in. do Ministerstwie Kultury. W gronie organizatorów, oprócz MBP w Gorlicach, są Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma-Art, Wydawnictwo Czarne, Gorlickie Centrum Kultury i Miasto Gorlice.
Festiwal wpisał się w krajobraz miasta. Dla wielu osób przyjeżdżających na Festiwal im. Zygmunta Haupta to pierwsze w życiu spotkanie z Gorlicami i Beskidem Niskim. Nie zdarza się też, aby osoby wyjeżdżające nie obiecywały sobie powrotu za rok lub przyjazdu na urlop w ten region. Nie do przecenienia jest także oddziaływanie na mieszkańców. Festiwal integruje lokalną społeczność, pozytywnie wpływa na postrzeganie i tożsamość mieszkańców, którzy stają się częścią ważnego wydarzenia o charakterze ogólnopolskim, popularnym wśród uznanych ludzi kultury – artystów, twórców, pisarek, poetów.

Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach współorganizującej Pociąg do literatury – Festiwal Herlinga-Grudzińskiego
Do zadań MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach należą napisanie projektu, później jego realizacja i rozliczenie, stworzenie planu działań i listy gości, zapraszanie ich do udziału w wydarzeniu, starania o jak największą liczbę sponsorów, partnerów, patronów honorowych i medialnych, działania logistyczne, administracyjne, księgowe, promocyjne.
W tym roku „Pociąg do literatury. III Festiwal Herlinga-Grudzińskiego” odbywał się od 1 do 11 września. Miłośnicy kryminałów mieli przyjemność spotkania z Markiem Krajewskim i Zygmuntem Miłoszewskim. „Portrety Kobiet” odsłoniły Grażyna Plebanek i Ewa Ewart, a receptę na to „Jak się starzeć bez godności” zdradziły Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka. O trendach we współczesnej felietonistyce opowiadał redaktor naczelny Tygodnika „Polityka” Jerzy Baczyński, a o roli poezji w życiu człowieka laureat Nagrody Literackiej „Nike” Jerzy Jarniewicz. Festiwalowe dni wypełniły też spotkania edukacyjne, w których wzięli udział uczniowie kieleckich szkół, w tym szkół specjalnych, oraz pensjonariusze DPS. Wraz z przewodnikiem powędrowali „Śladami świętokrzyskich literatów”, wzięli udział w „Lekcjach z Herlinga” prowadzonych przez prof. Tadeusza Sucharskiego i warsztatach „Polubić czytanie”.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach każdego roku realizuje także inne interesujące projekty. W październiku jest to na przykład druga część projektu „Podróże ku kulturze. Przystanek Fredro”. W pierwszej części dorośli spotkali się m.in. z mistrzem scen polskich Danielem Olbrychskim, a dzieci – z autorką książek Renatą Piątkowską. Najmłodsi uczestniczyli w warsztatach teatralnych, wzięli także udział w turnieju „Potyczki językowe z Fredrą”. Podczas październikowej odsłony projektu czytelnicy spotkają się z dziennikarką i pisarką Joanną Kuciel-Frydryszak, charyzmatyczną aktorką Katarzyną Figurą oraz z popularnym pisarzem książek dla dzieci Grzegorzem Kasdepke.


Fot. Pixabay

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane