W samorządach Kultura

Mazowieckie zabytki z dofinansowaniem

Dzięki finansowemu wsparciu samorządu Mazowsza w wysokości 5 mln zł, w 67 zabytkowych obiektach przeprowadzone będą remonty oraz prace konserwatorskie i restauratorskie.

Dofinansowanie otrzyma 9 projektów z subregionu płockiego. Beneficjenci, podczas specjalnie zorganizowanego spotkania w Muzeum Mazowieckim w Płocku, odebrali z rąk marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika (oraz Tomasza Kominka, dyrektora płockiej delegatury UMWM) symboliczne czeki o łącznej wartości 670 tys. zł.

 

– Mazowsze to region, który zachwyca pięknymi krajobrazami, bogatą tradycją i niezwykłymi zabytkami. Są tu nie tylko zamki i urokliwe dworki, ale też wiele perełek architektury sakralnej. Warto o nie dbać, bo każdy z tych zabytków ma swoją historię i jest nieodłącznym elementem naszej regionalnej tożsamości. Dlatego cieszę się, że w tym roku udało nam się znaleźć środki, które pozwolą poprawić stan techniczny wielu z nich i przywrócić im dawny blask – mówi marszałek Adam Struzik.

 

Z kolei w subregionie ostrołęckim zrealizowanych zostanie 15 projektów. Bedą to m.in. prace konserwatorskie przy elewacji, remont cokołu oraz stolarki okiennej i drzwiowej w kościele pw. Ducha Świętego w Kadzidle, remont elewacji ściany szczytowej i wymiana dachu wraz z elewacjami nad prezbiterium i zakrystiami w kościele parafii rzymskokatolickiej pw. św. Bartłomieja Apostoła w Baranowie, renowacja kolekcji zabytkowych feretronów w Bazylice Mniejszej pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu, remont domu drewnianego z 1862 roku obecnie biblioteki zlokalizowanego w Sypniewie przy ul. Ostrołęckiej 39a,prace konserwatorskie przy pokryciu dachowym w kościele parafialnym pw. św. Anny w Dąbrówce, prace konserwatorskie przy pokryciu dachowym w kościele Nawiedzenia N.M.P. w Ostrołęce i budynku dzwonnicy. 

 

– Musimy pamiętać, że zabytki to wizytówka naszego regionu, dlatego tak ważne jest, abyśmy się o nie troszczyli. Ogromną rolę odgrywają tu środki finansowe, które umożliwiają przeprowadzenie koniecznych renowacji i remontów. A to często jedyna szansa na uratowanie najcenniejszych obiektów – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

– Bardzo się cieszę, że po kilku latach przerwy mogliśmy znów zaangażować się finansowo w proces rewitalizacji mazowieckich zabytków. To bardzo ważne, bo dzięki takiej właśnie pomocy nasze regionalne perełki architektury będą mogły jeszcze przez wiele kolejnych lat zachwycać mieszkańców Mazowsza i turystów odwiedzających nasz region – mówi wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Wsparcie jest efektem ogłoszonego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w lutym br. naboru wniosków o dotacje na renowację budynków wpisanych do rejestru zabytków. W sumie do urzędu marszałkowskiego wpłynęły 144 projekty, na łączną kwotę 21 mln zł. Każdy z nich zakładał przeprowadzenie robót budowlanych oraz prac konserwatorskich i restauratorskich. Podczas oceny komisja brała pod uwagę m.in. stan zachowania zabytku, jego wartość historyczną, artystyczną, kulturową i naukową, dostępność dla turystów oraz kosztorys prac. Spośród wszystkich złożonych propozycji ostatecznie do dofinansowania wybrano 67 projektów na kwotę 5 mln zł.

 

TAGI: dobre praktyki, dotacja, ochrona zabytków,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane