W samorządach

Lublin z rekordową liczbą turystów

753 tys. przyjezdnych z Polski odwiedziło Lublin w 2022 roku, a cały Lubelski Obszar Metropolitalny ponad 1 mln osób. To dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.

Miniony rok okazał się rekordowy dla Lublina pod względem ruchu turystycznego. W tym roku na turystów czeka również kilka nowości, to przede wszystkim aplikacje ułatwiające zwiedzania miasta, a także pamiątkowa pocztówka 3D.

– Coraz więcej turystów i odwiedzających jako cel swoich podróży wybiera właśnie Lublin. Dane obrazujące ruch turystyczny potwierdzają, że nasze miasto jest coraz bardziej popularnym kierunkiem przede wszystkim wśród młodych osób. Jesteśmy pewni, że rok 2023, kiedy Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży, umocni ten trend za sprawą licznych wydarzeń kierowanych do młodych odbiorców – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca rezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

W 2022 r. do Lublina przyjechało ponad 750 tys. podróżnych krajowych, w tym około 342 tys. odwiedzających, czyli spędzających w mieście jeden dzień oraz 411 tys. turystów, czyli osób, które skorzystały z noclegów. Natomiast cały Lubelski Obszar Metropolitalny odwiedziło ponad 1 mln osób. To dwukrotny wzrost w porównaniu z 2021 rokiem i o około 20 proc. więcej niż w przedpandemicznym 2019 roku.

Liczba obcokrajowców, którzy odwiedzili w 2022 roku Lublin, wynosi ok. 50 tys. Najczęściej przyjeżdżali obywatele Niemiec (38 proc. podróżnych zagranicznych), Izraela (22 proc.), USA (10 proc.) i Wielkiej Brytanii (8 proc.). Największy wzrost zainteresowania Lublinem odnotowano wśród turystów i odwiedzających z Niemiec – ich liczba powiększyła się aż czterokrotnie w porównaniu z 2021 rokiem.

Ustalenie liczby osób, które odwiedziły Lublin, możliwe jest dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Dane zbierane są na podstawie geolokalizacji urządzeń mobilnych podróżnych, przez co dają całościowy i dokładny obraz ruchu turystycznego na danym obszarze. Dane te gromadzone są na zlecenie Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin, do której należy Miasto Lublin.

W 2023 roku Lokalna Organizacja Turystyczna przygotowała nowe produkty skierowane do turystów i osób odwiedzających Lublin. Pierwszą z nich jest pocztówka 3D. Dzięki aplikacji Turystyczny Lublin mieszkańcy Lublina oraz odwiedzający miasto mogą zobaczyć nieistniejące zabytki: Kościół Farny w odsłonach z różnych wieków oraz wieżę ciśnień na Placu Wolności. Dotychczas było to możliwe wyłącznie w miejscach, w których te budowle stały, czyli na na Placu po Farze lub w okolicach pl. Wolności. Dzięki nowej funkcjonalności w aplikacji, nieistniejące zabytki będzie można również wziąć ze sobą jako pamiątkę z Lublina. Umożliwiają to specjalne pocztówki, na których z pomocą aplikacji można wyświetlić budynki z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej. Pocztówki są dostępne w sprzedaży w Centrum Inspiracji Turystycznej w Lublinie przy ul. Jezuickiej 1/3.

Przybywający do Lublina mogą korzystać również z nowego bezpłatnego przewodnika – aplikacji SmartGuide. Dostępne są tam informacje na temat ponad 100 lubelskich lokalizacji, w tym zabytków, muzeów, restauracji oraz hoteli. Można skorzystać także z wytyczonych tras prowadzących m.in. po zabytkach Starego Miasta, miejscach pamięci o lubelskich Żydach, związanych z lubelskimi legendami czy Unią Lubelską. Dodatkową zaletą jest funkcja audioprzewodnika – polega na automatycznym generowaniu ścieżki dźwiękowej na podstawie załączonych informacji, dzięki temu można posłuchać historii danych miejsc, jednocześnie spacerując lub podziwiając zabytki. Z kolei włączenie funkcji lokalizacji pozwala uzyskiwać od aplikacji automatyczne podpowiedzi za każdym razem, gdy telefon zaloguje się w pobliżu miejsca oznaczonego jako warte odwiedzenia. Umożliwia to turystom samodzielne poruszanie się po mieście. Aplikacja SmartGuide jest bezpłatna, a jej treści dostępne w 4 językach – polskim, angielskim, ukraińskim i hiszpańskim. Przewodnik można również pobrać i korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji w trybie offline.

Zwiedzanie Lublina na własną rękę umożliwia także znana już aplikacja City Talks, którą tworzą krótkie nagrania – trwające ok. 2 minut mikrohistorie, przypisane do miejsc oznaczonych pinezką na mapie. Zwiedzający mogą podążać uliczkami i odsłuchiwać kolejne historie związane z mijanymi lokalizacjami, albo skorzystać z proponowanych spacerów tematycznych. Wystarczy do tego smartfon lub tablet z dostępem do internetu.

oprac. na podst. inf. UM Lublin

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane