W samorządach

Lublin z milionem turystów

Tylko od lipca do września do Lublina przyjechało 567 tys. podróżnych – prawie dwukrotnie więcej w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Liczba turystów i odwiedzających w 2023 roku po raz pierwszy w historii miasta przekroczyła milion osób.

– To rekordowy wynik, na który wpłynęło wiele czynników. Nie tylko liczne wydarzenia organizowane w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, ale również skuteczne działania promocyjne, szeroka oferta kulturalna, intensywne działania podmiotów lokalnego sektora turystyki czy coraz lepsza dostępność komunikacyjna Lublina. Bardzo cieszę się, że nasze miasto jest coraz chętniej wybieranym kierunkiem podróży i mam nadzieję, że kolejne miesiące będą przynosiły jeszcze lepsze statystyki – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

W minionym sezonie turystycznym do Lublina przyjechało 434 tys. podróżnych z Polski, z czego 177 tys. stanowili odwiedzający jednodniowi, natomiast 257 tys. to turyści, czyli korzystający z noclegów.

Podobnie jak w ostatnich latach, Lublin najchętniej odwiedzali ludzie młodzi – 48,5 proc. wszystkich gości krajowych to podróżni do 30. roku życia. Dużą popularnością miasto cieszyło się także wśród osób pomiędzy 36. a 45. rokiem życia (25 proc.). W III kwartale br. największy ruch zanotowano tradycyjnie z województw lubelskiego (172 tys.) i mazowieckiego (155 tys.). Na kolejnych pozycjach znaleźli się goście z Małopolski (19 tys.), Śląska (15 tys.) i Podlasia (13,5 tys.). Natomiast miejsca, które zwiedzano najczęściej to: Zamek Lubelski, Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, plac Litewski z fontanną multimedialną, Archikatedra Lubelska z Wieżą Trynitarską oraz Ogród Saski.

Liczba obcokrajowców, którzy odwiedzili Lublin w okresie od lipca do września br. wynosi około 133 tys. To aż trzynastokrotny wzrost ogólnej liczby turystów i odwiedzających zagranicznych względem tożsamego okresu w 2022 roku. Wśród przybyłych najliczniejszą grupę stanowili goście z Niemiec (53 tys.), Izraela (18,5 tys.) oraz Wielkiej Brytanii (14,5 tys. osób).

oprac. na podst. inf. UM Lublin; fot. Pixabay

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane