W samorządach

Łódź Pomnikiem Historii

Prezydent Bronisław Komorowski, doceniając wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego, przyznał Łodzi tytuł Pomnika Historii.

Jest to najważniejsze wyróżnienie dla zabytków – fabrykanckich willi, pałaców, kamienic i fabryk, świadczące o ich wysokiej jakości i znaczeniu dla dziedzictwa narodowego Polski. To wielki sukces miasta. Dotychczas tytuł ten nadano 58 zabytkom w Polsce.

 

– Cieszę się, że przyznając zaszczytny tytuł, mogę podziękować za to, co udało się zrobić w Łodzi w zakresie rewitalizacji, ochrony zabytków i przywracaniu blasku wielkiego przemysłowego miasta – mówił podczas uroczystości prezydent RP, podkreślając, że to dzieło musi trwać, a przemysłowa przeszłość i przedsiębiorczość dawnych mieszkańców powinny także współcześnie inspirować nas do działania i chwytania okazji, które pojawiają się w gospodarce europejskiej.

 

Rozporządzenie o uznaniu wielokulturowego krajobrazu miasta przemysłowego Łodzi za Pomnik Historii Bronisław Komorowski uroczyście wręczył prezydent Hannie Zdanowskiej w pałacu Izraela Poznańskiego.

 

– W pałacu rodziny Poznańskich, największej fabrykanckiej rezydencji Europy, Łódź, miasto fabryk, kamienic oraz willi otrzymuje szczególną formę nobilitacji. To wyjątkowy wyraz uznania dla jej unikatowości kulturowej i architektonicznej – mówiła Hanna Zdanowska.

 

O przyznaniu miana Pomnika Historii decyduje wspólnie z prezydentem RP grono ekspertów z Krajowej Rady Ochrony Zabytków. Wyróżnienie jest istotnym narzędziem budowania marki miasta.

 

– Po kilku latach intensywnej pracy, dziś możemy powiedzieć, że obecnie żadne inne miasto w Polsce nie inwestuje takich nakładów pracy, środków finansowych i determinacji w zmianę swojego wizerunku poprzez działania bezpośrednio dotyczące zachowania dziedzictwa kulturowego. Zmiany i efekty tych działań widoczne są na każdym kroku. Łódź pięknieje, odbudowuje poczucie własnej wartości i godności. Podjęte przez nas starania i pokazanie Łodzi w innym świetle dziś uzyskują niezmiernie ważne narzędzie: Pomnik Historii, swoisty ekskluzywny „certyfikat jakości”, nobilitację do panteonu dóbr narodowych – podkreślała prezydent Zdanowska.

 

Uroczystość zwieńczyło odsłonięcie tablicy pamiątkowej na fasadzie Urzędu Miasta Łodzi przy Piotrkowskiej 104.

 

Lista obiektów, które wchodzą w zakres Pomnika Historii

1. Fabryka Ludwika Geyera (Biała Fabryka – CMW) z zabudową rezydencjonalną oraz parkiem i skansenem miejskiej architektury drewnianej;
2. Zespół fabryczno-mieszkalny Karola Wilhelma Scheiblera (Księży Młyn, Centrala i Park Źródliska);

3. Pałac Izraela K. Poznańskiego przy ul. Ogrodowej 15-17 – Muzeum Miasta Łodzi;

4. Nekropolie łódzkie – Ogrodowa 39, Ogrodowa 43, Bracka 40;

5. Układ urbanistyczno-przestrzenny ulicy Piotrkowskiej na całej długości z placem Wolności włącznie do pl. Niepodległości.

TAGI: prezydent miasta, prezydent rp, dobre praktyki, promocja,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane